Parlamento Hukukunda çift meclis sistemi ve uygulaması
Two chamber system and practice in Parliamentary Law
  1. Tez No: 279413
  2. Yazar: MAHMUT BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Parlamento, yasama görevini yerine getiren siyasal bir kurumdur. Bu kurum hukuk düzeninin ana kurallarını koyar. Ana kurallar ise Anayasa ve kanunlardır. Hukuk düzeninin sınırlarını yasama organı belirler. Modern demokrasilerde parlamento, demokratik bir yasama meclisidir ve temsil esasına dayanır.Parlamentolar yapıları bakımından tek meclisli ya da çift meclislidirler. Parlamento yetkilerinin iki ayrı meclis tarafından birlikte kullanılmasını ve yasama yetkisinin bu iki meclis eliyle yerine getirilmesini ifade eden sisteme çift meclis sistemi denir.Parlamentonun tek veya çift meclisten oluşması devletin temel kuruluşu, toplumun sosyal ve siyasi yapısı, içinde bulunduğu tarihi şartlar, bağlandığı siyasi ve iktisadi anlayışla ilgilidir.Çift meclis sistemi, halkın ve aristokrasinin aynı zamanda temsil edilebilmesini sağlamak amacıyla İngiltere'de ortaya çıkmış ve daha sonraları, pratik faydaları sebebiyle, bazı ülkeler tarafından kabul görmüş bir sistemdir.Çift meclis sistemi tarihsel gelişim içerisinde önce monarşilerde uygulanmaya başlamış ve Fransa'da parlamenter sistemde uygulanmasıyla daha sonraları parlamenter sistemlerde de uygulama alanı bulmuştur.Ülkemizde çift meclis sistemi 1876 Anayasası ve 1961 Anayasaları döneminde uygulanmıştır.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yasama fonksiyonu ve yasama organı, ikinci bölümde çift meclis sistemi ve üçüncü bölümde ise Türkiye'de uygulaması ve uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parliament is a political body having legislative function. It makes the fundamental rules of law order. These fundamental rules are Constitution and acts. In this context, the legislative body determines the borders of law order. Parliament is a democratic legislative body and stands on the representative base in the modern democracies.Parliaments are unicameral or two chamber system as to their structure. Two chamber systems are systems in which parliamentary power is used by two separate bodies and legislative function is fulfilled by these two bodies.The structural character of the parliaments, being unicameral or two chamber system is related to the state?s basic organization, social and political structure of the society, historical conditions and political and economic understanding.Two chamber systems is arised in England for providing the representation of people and aristocracy concurrently and it is adopted by some countries for practical advantages afterwards.In the historical development process, two chamber system is begun to apply in the monarchies firstly. Afterward it is applied in the parliamentary systems after used in parliamentary system by France.Two chamber system is applied in the process of the Constitution of 1876 and the Constitution of 1961 in Turkey.The structure of the thesis contains three chapters: ?Legislative Function and Legislative Body?, Two Chamber System?, ?Application and Applicability in Turkey?