Türkiye'de demokrasi ve halkla ilişkiler uygulamalarında karşılaşılan engeller
Democracy, public relations and bariers to implemantions in Turkey
  1. Tez No: 279435
  2. Yazar: ÖZCAN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez ?demokrasi? ve ?halkla ilişkiler? arasındaki ilgiyi araştırmak ve bu iki kavramın temel niteliklerini ortaya koymak amacıyla yazılmıştır. Ayrıca bu çalışmada, Türkiye'de bu iki kavramın pratik uygulamaları açısından temel sorunlarının ve bu temel sorunlara çözüm bulabilmek için öncelikli olarak yapılması gerekenlerin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu çalışmanın ana yöntemi içerik çözümlemesi olmuştur. Araştırmada demokrasi ve halkla ilişkiler konuları kuramsal yönden incelenmiş, aralarındaki ilişki yine bu açıdan ele alınmış, sonra da Türkiye'deki demokrasi uygulamaları incelenerek bu uygulamalardaki temel sorunlar belirlenmiş ve çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bu çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır:Türkiye'de demokrasi uygulamalarının en önemli engeli, demokrasinin temel nitelikleri ile ilgili olarak yapılan sınırlandırmaların temel hak ve özgürlükler çerçevesinde yorumlanması değil, kişi ya da grupların bu temel nitelikleri kendi düşünce sınırları çerçevesinde yorumlamalarıdır.Türkiye'de halkla ilişkilerin gelişim süreci demokratik hayata müdahaleler sonrasında ivme kazanmıştır. Bu durum halkla ilişkiler uygulamaları konusunda şüphelere sebep olmaktadır.Ülkemizde demokrasi uygulamalarının temel engelleri olarak sıralanan; laiklik anlayışı, terör, siyasi partilerin kapatılması ve darbeler ile kuvvetler ayrılığı anlayışının demokratik anlayış ile uyumlu hale gelmesinde halkla ilişkiler çalışmaları olumlu katkılar sağlayabilir.Anahtar Sözcükler1.Demokrasi2.Halkla İlişkiler3.Özgürlük4.Terör5.Siyasi Partiler
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the relationship between democracy and public relations and uncover basic properties of these two concepts. This study also were determined interms of basıc problems of practical applications and what priorty needs to be done to find these basıc problems.The main metod of this study had been content analysis. İn this research democracy and public relations topics are examined in terms of theoretical. Then Turkey?s democracy practices were examined and basıc problems were determined at these practices. Then solutıon suggestıons were presented.İn this study following results were reached:İn Turkey the most important obstacle of practices of democracy, restrıctıons on democracy not comment within fundamental rights and freedoms, persons or groups comment within their own thoughts.İn Turkey public relations development process have gained speed after interventıon democratıc lıfe . This case leads to suspıcıon about publıc relatıons practıces.İn our country democracy obstacles are as follows listed : secularısm, closure of political parties, terror, coups and separation of powers understanding. Publıc relatıons studies may contribute to be combatıble which democratıc understandig between these democracy obstacles.KEYWORDS1.Democracy2.Publıc Relatıons3.Freedom4.Terror5.Polıtıcal Parties