Ücretin ödenmemesi halinde işçinin çalışmaktan kaçınma hakkı
The right of absenteeism of worker as a response to non-fullfillment of wage payment
  1. Tez No: 279434
  2. Yazar: GÖKÇEN ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hazırlanan bu yüksek lisans çalışmasında, 4857 sayılı yasa ile işçiye tanınan, ücretin ödenmemesi halinde çalışmaktan kaçınma hakkı incelenmiştir. Söz konusu hakkın nasıl kullanılabileceği ve yargı kararlarındaki eğilimler göz önüne alınmıştır. Hukuk sistemimizde şu andaki düzenleniş biçimiyle teorik olarak pek çok Avrupa ülkesinin önünde işçiye tanınan bu hakkın uygulamaya aynı şekilde yansıdığı söylenemez. Nitekim bu hakkını kullanan işçinin karşı karşıya kalacağı pek çok sorun görülmektedir. İşçi, hakkın kullanıldığı süreçte ücret başta olmak üzere birçok hakkından mahrum kalmaktadır. gerek ücret ve sosyal güvenlik açısından ve gerekse işçinin yerine başkasını çalıştıran işverene uygulanacak yeni yaptırımların getirilmesi bakımından yasanın yeniden düzenlemeye ihtiyaç duyduğu ortadadır.Yine de 1475 sayılı yasada olmayan bu düzenleme, yargı kararlarındaki karışıklığın giderilmesi bakımından iş hukuku açısından önemli bir adımdır. Bu düzenleme ile işçiye yeni bir iş güvencesi aracı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the right of absenteeism due to non-fulfillment of wage payment provided by the regulation numbered 4857. The ways to exercise the right and the tendencies in judgments are considered. It is not possible to argue that the right, in the way it is formulated in current legislation, which is more advanced in comparison to most of the European countries in theory, is reflected by the judiciary process as it is defined theoretically. In fact, it is observed that there exist a lot of problems, with which worker exercising the right has to face. Starting from the worker`s deprivation of his wage, he is deprived of several of his rights. It is obvious that, the law needs to be amended with considerations on both wage and social security aspects as well as with enacting new sanctions against the employer.Despite these, the regulation, which is excluded in the law numbered 1475, is an important step for labor law in removing the ambiguity from the judgments.The regulation provided a new security measure for workers.