Gelir üzerinden alınan vergilerde kanunen kabul edilmeyen giderler ve analizi
Non-deductable expenses and it?s analysis on taxes on income
  1. Tez No: 279436
  2. Yazar: AHMET OZANSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tezin amacı, Türk vergi hukukunda gelir üzerinden alınan vergiler bakımından, matrahın tespitinde kanunen kabul edilmeyen giderleri analiz ederek, bu alanda yaşanan problemleri tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmektir. Tezin kapsamı gelir vergisi ve kurumlar vergisinde indirimi kabul edilmeyen ödemelerle sınırlıdır. Tezde çeşitli ülkelerde geçerli olan bazı kanunen kabul edilmeyen gider örneklerine de yer verilmekle birlikte, bu bilgiler Türk vergi hukukundaki düzenlemelerin uluslararası uygulamalarla uyumu konusunda fikir sahibi olmak amacıyla sınırlıdır. Tezde kazanç türleri itibariyle gelir vergisi ve kurumlar vergisi bakımından kanunen kabul edilmeyen giderler, tüm yönleriyle ele alınmıştır. Verginin üzerinden alındığı kazancın, ödeme gücünü en iyi şekilde yansıtması kanunen kabul edilmeyen giderlerin doğru şekilde tanımlanabilmesine bağlıdır. Ülkemizde bu tanımlamanın çok geniş tutulması, gerçek ödeme güçleri üzerinden vergi ödemek isteyen mükellefleri kayıtdışı faaliyette bulunmaya teşvik etmektedir. Bu durumun belge düzeni üzerinde yapacağı olumsuz etki, vergi matrahını aşındırmamak gerekçesiyle belirlenen kanunen kabul edilmeyen giderlerden kaynaklanacak vergi miktarından fazla olabilir. Bu çerçevede, vergi mevzuatında yapılacak kapsamlı bir genel gider tanımı ile gelir vergisi mükelleflerinin kazançlarından ve kurum kazancından indirilebilecek giderlerin çerçevesi genişletilmeli ve kanunen kabul edilmeyen giderlere ilişkin hükümler yeniden gözden geçirilerek uygulamaya yön verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is, in scope of taxes on income in the Turkish tax law and by analyzing non-deductable expenses in determination of tax base, to identify problems encountered in this area and to propose solutions. The scope of this thesis is limited to non-deductable payments according to income tax and corporation tax. Although this thesis includes examples of non-deductable expenses valid in various countries, that information is restricted in order to get an idea on the compliance of the Turkish tax law with international practices. In this Thesis, non-deductable expenses according to income tax and corporation tax are discussed with all aspects. Tax base, which reflects ability to pay principle fully, depends on the accurate definition of non-deductable expenses. Having a wide definition of this concept in our country, encourages taxpayers to operate in the informal economy who, otherwise, want to pay their fare share of taxes. Adverse effect of this situation on recorded economy could be more than the amount of non-deductable expenses, which are designated not to erode the tax base. In this context, by deciding on the comprehensive definition of general expenses, deductable expenses for income and corporate taxpayers should be expanded and provisions related to non-deductable expenses should be reviewed.