Doğu-batı kültürel etkileşiminde Orta Asya'dan göçler (M.S. VI. yüzyıla kadar)
Migrations from Central Asia to the east-west cultural interaction (A.D VI. century until)
- Tez No: 279456
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Türklerin anayurdu Orta Asya'dır. Türkler çeşitli sebeplerle Orta Asya'dan göç etmek zorundaydılar. Türklerin temel geçim yolu hayvancılıktı. Bu yüzden Türkler, hayvanlarına geniş otlaklar bulmak için verimli topraklara göç ettiler. Türklerin göçü yeni ülke elde etmek için değildi. Bundan dolayı konar-göçer Türkler göçün temel unsurlarını benimsemişlerdir.Sumerlilerin tarihi geçmişleri ve etnik kökenleri Türkler ile aynıdır. Bu tez kültür, dil vb. olarak onaylanabilir. Türk kavmi olan Sumerliler Orta Asya'dan Mezopotamya'ya göç etti. Dolayısıyla Sumerliler konar-göçer Türk kavimlerine bir örnektir.Diğer konar-göçer kavimlerden biri M. Ö. XII-VIII. yy arasında yaşayan Kimmerlerdir. Kimmerler ve İskitlerin de anayurdu Orta Asya'dır. Kimmerler anayurttan batıya göç ettiler. İskitler onları takip etti. Her ikisi de göç bölgelerinin kültürel hayatında önemli etki yapmıştır.Hunlar bu çağın diğer konar-göçer kavmidir. Asya Hunları çeşitli sebeplerle batıya göç etti. Bundan sonra Avrupa Hunları Asya Hunlarının torunları tarafından kuruldu. Tarihte Avrupa Hunları tüm dünyayı etkileyen önemli bir olayın yaşanmasına neden oldu. O, M.S. 375'teki Kavimler Göçü olarak bilinmektedir. İmparator Balamir'in komutasındaki Hunlar, anayurtlarından çeşitli sebeplerle batıya göç ettiler.Çeşitli kavimler yurtlarını terk etmek zorunda kaldılar. Bazı kavimler Gotlar, Vandallar, Franklar, Gepidler gibi batıya doğru göç etti ve onlar bugünkü Avrupa topraklarına yayıldılar. Bu göç kısa bir zamanda olmadı. Bu olay yıllarca devam etti. Kavimler Göçü sadece batıya göçen kavimleri etkilemedi aynı zamanda batıdaki kavimleri de etkiledi. Roma İmparatorluğu Kavimler Göçü'nden etkilenen kavimlerden biriydi. Roma İmparatorluğu 395'te göçlerin etkisiyle doğu ve batıya ayrıldı. Kavimler Göçü 476'da sona erdi.Tarihin her döneminde bir göç hadisesi görmek mümkündür. Göç hadisesi, Göktürkler, Uygurlar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde görülmüştür.Anahtar Sözcükler1. Göç2. Türkler3. Kimmerler4. İskitler5. Hunlar
Özet (Çeviri)
The homeland of the Turks is Central Asia. Turks had to migrated from Central Asia for various reasons. The basic means of livelihod of Turks was animal husbadry. Therefore; Turks migrated to fertile land for their animals to find a wide pastures. Migration of Turks was not to obtain a new land. Therefore; nomadic Turks have adopted the basis elements of migration.Historical backgrounds and ethnic origins of Sumerians and Turks are the same. In this thesis are confirmed culture, language etc. The Sumerians people of Turks migrated from Central Asia to Mesopotamia. Therefore, The Sumerians, is an example of nomadic Turks.The other tribes people are Cimmerians who had lived between B.C. XII. century and B.C. VIII. century. The homelands of Cimmerians and Scyths are Central Asia. Cimmerians migrated from homeland to the west. Scyths followed them. Both had a substantial effect on the migration areas of cultural life.Huns other nomadic tribes of thes era. Asian Huns had migrated to west for several reasons. After that European Huns was established by descendants of the Asian Huns. In history European Huns was led to an important event the whole world. It is known as the Great Migration of Peoples in 375 A.D. As Huns under the command of the Emperor Balamir, homeland for various reasons, migrated to the west.Various tribes were forced to leave their homeland. Some tribes, such as Goths, Vandals, Franks, Gepits migrated towards west and they enlarged the territory of today?s Europe. This migration was not a short time. This event continued for many years. Great Migration of Peoples not only affect tribes migrated to the west, but also affected the western tribes. Roman Empire, was one of the affected by the Great Migration of Peoples. Roman Empire seperated into east and west with the effect of migration in 395. The Great Migration of Peoples ended in 476.Every period of history, it is possible to see an immigration incident. Immigration incident was in the period of the Gökturks, Uighurs, Seljuks, and Ottomans.Key Words1. Migration2. Turks3. Cimmerians4. Scyths5. Huns