Milletlerarası Tahkim Kanunu ve UNCITRAL tahkim kuralları çerçevesinde Ad Hoc tahkim usulü
Ad Hoc arbitration proceedings within the framework of International Arbitration Law and UNCITRAL arbitration rules
- Tez No: 279457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Milletlerarası Tahkim Kanunu ve UNCITRAL Tahkim Kuralları Kapsamında Ad Hoc Tahkim Yargılama Usulü? isimli çalışmamızın amacı esas itibariyle, uluslararası ticari tahkimin bir türü olan ad hoc tahkim usulünün, 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu ve UNCITRAL Tahkim Kuralları hükümleri çerçevesinde incelenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde, genel olarak uluslararası tahkim konusu ele alınmış ve bu bölümde ilk olarak tahkim kavramına ilişkin temel konulara değinilmiştir. Buna göre, taraflar arasında doğmuş veya doğması muhtemel bir hukuki uyuşmazlığın, taraflarca seçilen hakemler tarafından nihai olarak karara bağlanması olarak tanımlanan tahkim kurumu; tahkim anlaşması, hakem sözleşmesi, esas sözleşme, tahkim usulü ve tahkimin esasına uygulanacak olan hukuk kurallarını kapsamaktadır.Tezin ikinci bölümünde ise Milletlerarası Tahkim Kanunu kapsamında gerçekleşen ad hoc tahkimde, tahkim usulünün tabi olacağı kuralların UNCITRAL Tahkim Kuralları çerçevesinde incelenmesi konusu ele alınmıştır. Ad hoc tahkim, tahkim sürecinin, uyuşmazlığa mahsus olmak üzere, taraflarca kararlaştırılan usul kuralları çerçevesinde, belli bir kuruma bağlı olmadan yürütülmesini sağlamaktadır. Ad hoc tahkimde, hakem mahkemesi ve tahkim yargılamasının tabi olacağı kurallar, tarafların anlaşması sonucunda somut uyuşmazlık bakımından geçici olarak oluşturulmaktadır. UNCITRAL Tahkim Kuralları, ad hoc tahkimi tercih eden taraflara, yol gösterici ve kendi iradeleriyle şekillendirebilecekleri nitelikte esnek kurallar sunmaktadır. Esas itibariyle ad hoc tahkimi düzenleyen Milletlerarası Tahkim Kanunu da, UNCITRAL Tahkim Kuralları ile paralel düzenlemeler öngörmekte ve içeriği itibariyle, hukukumuz bakımından uluslararası tahkim alanında kaydedilen gelişimi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation, entitled ?Ad Hoc Arbitration Proceedings Within the Framework of International Arbitration Law and UNCITRAL Arbitration Rules?, is to evaluate the proceedings of ad hoc arbitration which is a type of international commercial arbitration, within the framework of International Arbitration Law No: 4686 and UNCITRAL Arbitration Rules of which is revised in 2010. The first chapter of the dissertation analyses the concept of international arbitration and describes the basic elements of it. According to these analysis, the concept of arbitration involves; arbitration agreement, arbitrator agreement, basic contract, arbitrationa proceedings and the law applicable to arbitration.The second chapter of the dissertation mentions the analysis of the ad hoc arbitration proceedings under the International Arbitration Law within the framework of Uncitral Arbitration Rules. Ad hoc arbitration allows the implementation of an arbitration process within a framework of specific arbitration rules agreed by the parties concerned without the need for any particular institution. The rules that the arbitral tribunal must follow and to which the arbitration process must conform are drawn up with the agreement of all parties concerned, solely for the purpose of a specific agreement. For parties that decide on ad hoc arbitration, UNCITRAL Arbitration Rules offer soft and guiding rules that they can shape with their own free will to suit their particular needs. The International Arbitration Law, as having the similar provisions with the UNCITRAL Arbitration Rules, is an indication of the significant progress in Turkish Law in the field of international arbitration.