Antepfıstığında (Pistacia vera L.) yeşil iç ve meyve kalitesi bakımlarından en uygun derim zamanlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 27947
  2. Yazar: BURAK KUNTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi ANTEPEKTI?INDA (Pistacia vera L.) YEŞİL İÇ VE MEYVE KALİTESİ BAKIMLARINDAN EN UYGUN DERİM ZAMANLARININ BELİRLENMESİ Burak KUNTER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: DoçJOr. Yücel GÜLSEN 1993, Sayfa: 54 Jüri: DoçJ>r. Yücel GÜLSEN ProfJDr. Mahmut AYFER ProfJDr. Arif SOYLU Bu araştırmada, Türk antepftstıkları için büyük ekonomik önem taşıyan yeşil iç renkli ve yüksek kaliteli fiştik üretiminde en uygun derim zamanının belirlenmesi, yeşil iç rengin gelişimi ve korunması konularında çalışılmıştır. Araştırma Siirt, Ohadi, Kırmızı ve Uzun çeşitlerinde yürütülmüş, örnekler beş farklı derim zamanında (26 Ağustos, 2 Eylül, 9 Eylül, 16 Eylül-tam olgunluk-, 23 Eylül 1991) derilmiştir. Derim tarihi ilerledikçe yeşil iç renk san-yeşil renge dönüşmüş ve toplam klorofil miktarı belirgin şekilde azalmıştır. Klorofil a/b oram 1.30 ile 0.57 arasında değişmiş ve olgunlukla birlikte genellikle düşüş göstermiştir. Ayrıca ağaçların gölgelenmesi, örneklerin güneş ve karanlıkta kurutulması, farklı çıtlama durumları gibi değişik uygulamaların toplam klorofil miktarı üzerine etkisi araştırılmış ancak belirgin bir etki bulunamamıştır. Bu araştırmada olgunluktan önceki iç gelişiminde Kırmızı çeşidi en yüksek yeşil iç rengi göstermiştir (toplam klorofil olarak 2.9 mg/100g). Üzerinde çalışılan fıstık çeşitlerinde tam olgunluktan yaklaşık üç hafta önce yapılan derimlerde yeşil iç rengi, ağırlık, toplam yağ ve protein miktarı bakımından en uygun ilişki bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Antepfıstığı, Pistacia vera L. yeşil iç, derim zamanı, kimyasal bileşim, kalite
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE MOST SUITABLE HARVEST İTME FOR GREEN AND HIGH QUALITY OF PISTACHIO NUT (Pistacia vera L.) Burak KUNTER Ankara University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor Assoc.Prof Dr. Yücel GULŞEN 1993, Page: 54 Jury: AssocJrof Dr. Yücel GÜLSEN Prof.Dr.Mahmut AYFER Prof Dr. Arif SOYLU In this research, since the green kernel has great economical importance for Turkish pistachio nuts, determination of the most suitable harvest time, development and protection of the high quality green kernel were studied on. For this aim, the research was carried on Siirt, Ohadi, Kırmıza and Uzun cultivars. The nuts from cultivars were harvested in five different harvest time (26th Aug, 2rd Sept, 9th Sept, 16th Sept -full maturity stage-, 23rd Sept, 1991). Green kernel color turned yellow-green and total chlorophyll decreased significantly when harvesting was late. Chlorophyll a/b ratio was found betweeen 1.30 and 0.57, and generally decreased with maturity until to late harvest. In addition, effects of different processing conditions on the total chlorophyll content as the nuts shading on the trees, drying under the sun light and dark, and shell splitting were studied. They did not effect on the total chlorophyll content under this experimental conditions. In this research kernel development before maturity Kırmızı cultivar shown the highest green kernel color (as total chlorophyll 2.9 mg/100g). In all cultivars, green kernel shown the most suitable correlation with weight, content of total fat and protein when nuts were harvested nearly three weeks earlier than the full maturity. KEY WORDS: Pistachio nut, Pistacia vera L., green kernel, harvest time, quality, chemical composition