Oğlak besisinde tek yem arpa ile standart besi yeminin besi performansına etkileri üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma
A Comparative research on the fattening performances of kids fed with only barley and standart fattening feed
  1. Tez No: 27946
  2. Yazar: M.ERKİN KESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi O?LAK BESİSİNDE TEK YEM ARPA İLE STANDART BESİ YEMİNİN BESİ PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNDE KARŞILAŞTIRMALI BİR ARAŞTIRMA M. Erkin KESÎM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilin* Dalı Danışman: Prof.Dr. Necati IŞIK 1993, Sayfa: 41 Jüri: Prof.Dr. Necati IŞIK Prof.Dr. Metin YELDAN Doç.Dr.Tultığ ÇAPÇI Araştırmada kullanılan 16 adet Akkeçi erkek oğlak ları A. ü. Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünce yetiştiril miştir. Oğlaklar ikiye ayrılmış ve her gruba ayrı yem materyali içeren rasyonlar uygulanmıştır. Böylece, rasyon- ların oğlaklar üzerindeki canlı ağırlık artışlarına ve yem değerlendirmelerine etkileri incelenmiştir. Deneme 75 gün devam etmiştir. Denemede kullanılan rasyonlar; 1. grupta Tek Yem Arpa+Vitamin-Mineral Karışım (% 11.66 HP, 724.87 NB/kg), 2. grupta standart besi yeminde önerilen ham maddelerle (% 17.66 HP, 669.89 NB/kg) oluşturulmuştur. Yemleme serbest olarak yapılmıştır. Deneme gruplarının kaba yem gereksinimleri tartı dönemlerindeki canlı ağırlık esas alınarak, bir sonraki dönemin kaba yem ihtiyacı canlı ağırlığın % l'i düzeyinde hesaplanmıştır. Araştırma başlangıcında grupların canlı ağırlık ortalaması; 1. grupta 19.450 kg, 2. grupta 19.4 00 kg, araştırma sonunda 1. grupta 29.412 kg, 2. grupta 31.37 5 kg olmuştur. Araştırma süresince günlük canlı ağırlık artışı; 1. grupta 141.9 g, 2. grupta 170.7 g olarak hesaplanmış tır. Yem değerlendirme; 1. grupta 6.370 kg, 2. grupta 5.830 kg olarak hesaplanmıştır. Sonuçta, canlı ağırlık artışı bakımından gruplar arasında istatistik farklılık olmasına rağmen (P, yem değerlendirme bakımından gruplar arasında istatistik farklılık olmadığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Oğlak Besisi, Tek Yem Arpa, Standart Besi Yemi, Erkek Oğlak Besi Performansı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT llasters Thesis A COMPARATIVE RESEARCH ON THE FATTENING PERFORMANCES OF KIDS FED WITH ONLY BARLEY AND STANDART FATTENING FEED M. Erkin KESÎM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Necat i IŞIK 1993, Page: 41 Jury: Prof.Dr. Necat i IŞIK Prof.Dr.Metin YELDAN Assoc. Prof.Tuluğ ÇAPÇI 16 Akkeçi male kids which were growed at the Department Animal Husbandry of the Faculty of Agricul ture of Ankara University were used in this trial. Kids were seperated into two groups and each group consumed different rations. So, the effects of different rations on live weight gains and feed conversions of kids were examined. Trial have lasted 75 days. Rations which were used in this trial are as follows: In the first group the ration was formed only with barley+Vitamin-Mineral mixture (11.66 % CP, 724.87 SE unit/kg), in the second group it contained standart fattening feed ingredients (17.66 % CP, 669.89 SE). Rations were given kids ad-libitum. To find the roughage requirements of different groups weighing date's live weights were considered and the roughage requirements of the next period were calculated as 1 % of the live weight. At the beginning of trial average live weights were 19.450 kg in the 1st, 19.4 00 kg in the 2 nd groups; and at the end of the trial 29.412 kg, and 31.375 kg, respecti vely. During the trial average daily weight gain were calculated as 141.9 g and 170. 7g for the 1st and 2 nd groups, respectively. Feed consiversions were calculated for the l st. group 6.370 kg and for 2 nd. group 5.830 kg.