Yabancı nafaka ilâmlarının Türkiye'de tanınması ve tenfizi
Recognition and enforcement of foreign maintenance decisions
  1. Tez No: 279495
  2. Yazar: BURCU SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızın konusunu `Yabancı Nafaka İlâmlarının Türkiye'de Tanınması ve Tenfizi' oluşturmaktadır. Çalışmanın temel amacı, uygulamasının yeni sayılabilecek bir nitelikte olduğu 5718 sayılı MÖHUK ve MÖHUK bakımından önceliği olan milletlerarası sözleşmeler karşısında nafaka ilâmlarının Türkiye'de tanınması ve tenfizine ilişkin ilkelerin ortaya konabilmesidir. Çalışmada karşılaştırmalı hukuk açıklamalarına girilmeyerek, kanunda ve milletlerarası sözleşmelerde yer alan tanıma ve tenfiz şartları ile usulü detaylı bir şekilde incelenmiştir.Çalışmada yabancı nafaka ilâmlarının tanınması ve tenfizine ilişkin MÖHUK ve milletlerarası sözleşme hükümlerinin uygulaması somutlaştırılmaya çalışılırken, Yargıtay kararlarından ve öğretide yer alan görüşlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theme of the thesis is `Recognition and Enforcement of Foreign Maintenance Decisions in Turkey?. The primary goal of the study is to clarify and present the principles related to the recognition and enforcement of foreign maintenance decisions in Turkey, due to the Conventions and the practice of MÖHUK that is considered new in this area. Bases and procedure for recognition and enforcement in MÖHUK and Conventions have been analyzed in details evading from comparative law matters.While trying to reify the application of provisions of MÖHUK and Conventions in Turkey related to the recognition and enforcement of foreign maintenance decisions, enforcements of Supreme Court and aspects of the doctrine have been utilized in the study.