Alaşehir bölgesindeki bağlarda kullanılmakta olan bazı damla sulama sistemlerinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 27950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜER ANAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
- 40 - ÖZET Bu araştırma Alaşehir bölgesindeki bağlarda kullanılmak ta olan bası damla sulama sistemlerinin sulama suyunu bitki kök bölgesine uygulama yeknesaklıklarının, sistem randımanlarının belirlenmesi ve sulama programı yönünden değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla sistemler, debi yeknesaklığı, debi değişimi ve istatistiksel yeknesaklık yöntemleri bakımından değerlendirilmiştir. Debi yeknesaklığı yöntemine göre damla sulama sistemlerinin değerlendirilmesi için damlatıcı debileri esas alınmış tır. Değerlendirme için gereken veriler, Merriam ve Keller (1978) 'de belirtilen esaslara göre seçilen bir yan ana boru ünitesi üzerinde debi ve basınç ölçümleri yapılarak toplanmıştır. Debi değişimi yönteminde damla sulama sistemlerinde yan ana borular üzerinde meydana gelen minimum ve maksimum basınçlar dikkate alınmıştır. Seçilen yan ana boru üzerinde oluşan basınç değişimlerine bağlı olarak damlatıcı debilerin de meydana gelen değişimin belirlenmesi amacıyla bu yan ana borunun başında ve sonundaki basınçlar ölçülerek, Bralts {1986) 'daki esaslara göre damla sulama sistemleri değerlendirilmiştir. İstatistiksel yeknesaklık yönteminde ise, yan ana boru ünitesinin damlatıcı debi varyasyonu katsayısı esas alınmış tır, istatistiksel yeknesaklığı belirlemek amacıyla damlatıcı- 41 debilerinden, daha çok hacmi bilinen bir kabın dolma süreleri ne dayanan grafiksel bir teknik kullanılmıştır. Bralts ve Edwards (1987)'de belirtilen esaslara göre gerekli veriler toplanarak damla sulama sistemleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre 1, 2, 3 ve 4 no'lu sistemlerin sulama suyunu yeknesak olarak bitki kök bölgesine uygulayabildikleri ve sistem randımanlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. 5 ve 6 no'lu sistemlerin ise damlatıcı debi yeknesaklıkları ve sistem randımanları çok düşük bulunmuştur. Damla sulama sistemlerinin debi yeknesaklığı ve debi değişimi kavramlarına göre belirlenen randıman değerleri uygulanan sulama suyunun yeterliliğini veya su uygulama randımanı değerlerini göstermemekktedir. İstatistiksel yeknesaklık kavramına göre ise Bralts ve Edwards (1987)'de belirtilen esaslara göre su uygulama randımanları bulunamamaktadır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan sulama suyunun, uygulanan sulama suyuna oranı olarak sulama yapılan aylara göre belirlenen su uygulama randımanları değerlendirilmiştir. Belirlenen su uygulama randımanlarından genellikle bit kilerin isteklerine uygun bir sulama programının yürütülmedi- gi; 2, 3 ve 4 no'lu sistemlerde ihtiyaç duyulandan çok az, 1, 5 ve 6 no'lu sistemlerde ise ihtiyaç duyulandan çok fazla miktarlarda sulama suyu uygulandığı anlaşılmıştır. Bu nedenle bitki isteklerini göz önüne alan uygun sulama programı önerilmiştir.- 42 - önerilen sulama programlarına göre 1 no'lu sistemde daha uzun aralarla ve kısa süreli sulama yapılması; 2 no'lu sis temde sulama aralığının Mayıs ayında arttırılması diğer ay larda ise azaltılması ve böylece daha kısa süreli sulama ya pılması; 3 no'lu sistemde daha uzun aralarla ve uzun süreler le su uygulanması, 4 no'lu sistemde sulama aralığının Temmuz ayı dışında, diğer aylar için arttırılarak daha uzun süreler le su uygulanması önerilmiştir. 5 ve 6 no'lu sistemlerde Mayıs ayı dışında sulama ara lığı değiştirilmeden, daha kısa süreli sulama yapılması öne rilmiştir. 4, 5 ve 6 no'lu sistemlerde önerilen sulama süreleri damla sulamanın temel ilkelerine terstir. Hesaplanan sürele rin çok yüksek bulunması, 4 no'lu sistemin damlatıcı debile rinin çok düşük olması, 5 ve 6 no'lu sistemlerin ise damlatı cı debi yeknesaklıklarının çok kötü ve damlatıcı larm tıkalı olması nedeniyledir. Damla sulama sistemi esasına uygun süre lerde sulama yapabilmesi için 4 no'lu sistemde daha büyük an ma debili damlatıcılar, 5 ve 6 no'lu sistemlerde ise çabuk tıkanmayan ve basınç düzenleyicin damlatıcılar kullanılmalı dır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Alaşehir bölge sindeki damla sulama sistemlerinde; sistem unsurlarının seçi mi, hidrolik açıdan projeleme, uygun işletme ve sulama prog ramlarının uygulanması açılarından önemli eksiklikler saptan mıştır.- 43 Yeni bir sulama teknolojisi olan bu sistemlerin uygulan masında karşılaşılan böylesi sorunlar, sistemlerin kullanımı nı olumsuz yönde etkilemekte; kısa bir süre içerisinde terk edilmesine yol açmakta ve bunların daha geniş alanlarda uygu lanmasını engellemektedir. Damla ve diğer mikro sulama sistemlerinin bölgedeki bağ larda daha geniş uygulama potansiyeli bulunmaktadır. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için; öncelikle sistem unsurlarının mevcut koşullara uygun olanlardan seçilmesi, iyi bir projele me ve bitki, toprak, iklim gibi etmenlere bağlı olarak uygun sulama - işletme programlarının belirlenip uygulanması gerek mektedir. Bu koşulların sağlanması da belirtilen tüm işlemle rin konunun uzmanlarınca yapılmasını zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 44 - SUMMARY This study was carried out to determine the application uniformities and the system eff iciencies, and to assess the system components which were causing to reduce the efficiencies in drip irrigation systems used in the vineyards of Alaşehir region. It was also aimed at developing proper irrigation schedules for drip irrigated vineyards. With this purpose, the systems were evaluated with the methods of emission uniformity, emitter discharge variation and statistical uniformities. In the method of emission uniformity, the emitter discharges used for of drip irrigation systems were evaluated The necessary data were obtained by measuring the discharge and the pressure a submain unit chosen according to the basis of Merriam and Keller (1978). In the emitter discharge variation method, the minimum and maximum pressures measured on submain units of drip irrigation systems were taken into the consideration. The drip irrigation systems were evaluated according to the basis of Bralts (1986), by measuring the inlet and end pressures of the submain unit to determine the variation accured in the emitter discharges. In the statistical uniformity method, the emitter discharge variation coefficient of the submain unit were evaluated. In the determination of statistical uniformity a graphical technique was used, based upon the time to fill a- 45 - container rather than the emitter discharge. The drip irrigation systems were evaluated by obtaining the necessary data according to the basis of Bralts and Edwards (1987). It was determined that in the systems of 1, 2, 3 and 4, irrigation water could uniformly, be applied to the plant root zone and that the system efficiencies were high. Altough the emitter discharge uniformity and system efficiencies of 5 and 6 were found to be very low. The values of the efficiencies which were determined according to the methods of the emmission uniformity and emitter discharge variation of drip irrigation systems were not shown the application efficiencies. In the statistical uniformity method, the irrigation application efficiencies of Bralts and Edwards (1987) could not be obtained, as well. For this reason, the application efficiencies were determined by using the values of monthly irrigation water requirements and of actualy applied irrigation water. According to the research result, it has been found that, the improper irrigation schedules were generally appilead in the drip irrigation systems. In the irrigation systems of 1, 5 and 6 much more water were applied, whereas in the systems of 2, 3 and 4 much less water were given. For this reason, the proper irrigation schedules as were developed for each of the drip systems according to the crop water requirements. In the developed irrigation schedules; irrigation water- 46 - should be applied with longer intervals and shorter durations in systems 1 an 3. In system 2, irrigation intervals should be increased in May and decrease in other months. In system 4, irrigation intervals should be increased and irrigation should be applied with longer durations throughout the season, except July. As for the systems of 5 and 6 it has been recommended that the irrigation water would be applied with shorter durations and same intervals during irrigation season; except Hay. The irrigation durations calculated in the systems 4, 5 and 6 are very longer that generally considered unsuitable for drip irrigation applications. The calculated irrigation durations are very high since the emitter discharges are too low in system 4, and the emitter discharge uniformites are very low and there are some emitter plugging problems in the systems 5 and 6. In order to obtain proper irrigation durations, the drippers should be changed with the emitters of higher nominal discharges in system 4. On the other hand, the pressure regulated emitters should be used in systems 5 and 6 and plugging problem shoulde be fectively controlled. According to the results obtained important problems were determined in selection of the system components, hydraulic design of systems, applying proper irrigation schedules and operating the systems, in drip irrigation of Alaşehir region vineyards. Trickle irrigation is a newly developed technology and some problems encountered in the- 47 application of the systems are adversely affecting the usage in wider areas. There has been wider application potential of trickle irrigation systems in vineyards of the region. However, in order to realize this, the considerations should be given to proper system components selection and design and to the suitable irrigation schedule preparation which takes in to account the crop, soil, irrigation water and climatic conditions. These circumstances would only be provided if the system selection, design and scheduling are achieved by the experts of irrigation. |J.! 1 Ü"İ*^B Jl1