Tarım ve Köyişleri Bakanlığı sera tiplerinin Antalya koşullarında yeterliliği
- Tez No: 27951
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÖNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARIM VE KÖYÎŞLERİ BAKANLI?I SERA TİPLERİNİN ANTALYA KOŞULLARINDA YETERLİLİ?İ Ahmet KURUNÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Aydın ÖNEŞ 1993, Sayfa : 81 Jüri : Prof. Dr. Aydın ÖNEŞ Doç. Dr. Süreyya BAŞ Doç.Dr. Metin OLGUN Bu çalışmada Tarım ve Köyişleri Bakanlığı sera tiplerinin Antalya merkez ilçedeki mevcut durumlarım, sorunları ve bunların çözümüne ilişkin önerileri kapsamaktadır. Bu amaçla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı sera tipleri materyal olarak alınmış, öncelikle bunların yapısal durumları incelenmiştir. Planlama ve projelemedeki hatalar ve yanlış kullanımlar sonucu ortaya çıkan aksaklıklar belirlenmiştir. Seraların fonksiyonel kullanılamama nedenleri arasında çevre koşullan elemanlarından ışıklandırma, ısıtma, havalandırma ve soğutma faktörleri irdelenmiştir. Sonuçta Antalya merkez ilçede bulunan söz konusu seraların planlama, projeleme hataları ve yanlış kullanımlardan kaynaklanan sorunların olduğu, seralarda kış aylarında kuruluş amacı doğrultusunda sıcaklık sağlanamadığı ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sera, çevre koşullan, sıcaklık, bağıl nem, ışıklandırma, soğutma, ısıtma.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis SUITABILITY OF DIFFERENT TYPE OF GREENHOUSES IN ANTALYA PROVINCES Ahmet KURUNÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structure And Irrigation Supervisor : Prof.Dr. Aydın ÖN^ 1993, Page :81 Jury:Prof.Dr. Aydın ONES Assoc. Prof. Süreyya BAŞ Assoc. Prof. Metin OLGUN The purpose of this study is to determine the existing conditions and encountered problems, and men to give suggestions related with the problems of Ministry of Agricultural and Rural Affairs efficient of greenhouses types in central country Antalya. In order to achive the objectives mentioned above, History of Agricultural and Rural Affairs efficiency of greenhouses types were investigated from the point of their scructural conditions. Then, we focused on the determination of the errors problems which comes from the misuse of greenhouses. Moreover, the illimination and heating conditions of the greenhouses which are cited among the reason of functionally in use, we evaluated. As a result of these investigations, the greenhouses have certain problems faced from the planing and project desing and misuse. Moreover, the internal air temparature during winter and summer months are not getting along well with the desing temparatures. KEY WORDS : Greenhouses, environmetal control, temparature, relative humidity, lighting, cooling, heating.