Xanthomonas campestris pv. phaseoli ve Pseudomonas syringae pv. phaseolicola'nın bakteriofaj ve serolojik yöntemlerle tanılanması üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 27952
  2. Yazar: ERDEM KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MADEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Doktora Tezi XANTHOMONAS CAMPESTRIS pv. PHASEOLI VE PSEUJDOMONAS SYRINGAE pv. PHASEOLI COLA' NIN BAKTERİ YOFAJ VE SEROLOJİK YÖNTEMLERLE“ TANILANMASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Erdem KAHVECİ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Salih MADEN 1993, Sayfa: 125 Jüri Xanthomonas campestrls pv. phaseol 1 ve Pseudomonas syrlngae pv. phaseol lcola' nın tanısında kullanmak amacıyla; bakteriyof aj lar izole edilip spesif iteleri araştırılmış, ayrıca bu bakterilerin antiserumları üretilip lam aglütinasyon, mikropresipi tasyon, tüp presipi tasyon, Ouchterlony çift difüzyon ve immunof loresan testlerinde denenmiştir. Elde edilen 16 X. c. pv. phaseol 1 fajından 2 tanesi, 3 X. ç. pv. phaseol i ”fuscans" fajından 2 tanesi ve 13 P. ş. pv. phaseol lcola fajından 1 tanesi oldukça yüksek spesifite göstererek ilgili etmenlerin tanısında güvenilir bulunmuştur. X. ç. pv. phaseol 1 ' nin formalin uygulanmış hücreleri ile elde edilen antiserum denenen tüm testlerde oldukça iyi bir spesifite göstererek bu testlerde kullanışlı bulunmuştur. Etmenin canlı hücreleri ile elde edilen antiserum ise sadece mikropresipi tasyon, tüp presipitasyon ve ouchterlony çift difüzyon testlerinde spesifik reaksiyonlar vermiştir. P. ş. pv. phaseol lcola' nın formalin uygulanmış antijeni ile üretilen antiserum Ouchterlony çift difüzyon ve immunof loresan testlerinde spesifik reaksiyonlar vererek etmenin tanısında kullanılabilir bulunmuştur. Aynı bakterinin etil alkol ile hazırlanan antijeni ile üretilen antiserum ise testlerin çoğunda çapraz reaksiyonlar vererek kullanışsız bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Xanthomonaş._ çampeşjtxi_s_ pv. phaşegH, Pseudomonas syrirıgae_ pv. phaseol I coî a, bakter-i-yof aj, seroloj^
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D. Thesis RESEARCHES ON THE IDENTIFICATION OF XANTHOMONAS CAMPESTRIS pv. PHASEOLI AND PSEUDOMONAS SYRINGAE pv. PHASEOLICOLA BY BACTERIOPHAGES AND SEROLOGICAL METHODS Erdem KAHVECİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection supervisor: Prof.Dr. Salih MADEN 1993, Page: 125 Jury: Prof. Dr. Salih MADEN Prof. Dr. Necati BAYKAL Prof. Dr. Gürsel ERD1LLER In order to use In the identification of Xanthomonas campestrls pv. phaseol 1 and Pseudomonas syrlngae pv. phaseol Icola bacteriophages were isolated and their specif i ties were found out. In additions ant i sera of these two bacteria were produced and they were tested by slide agglutination, microprecipitation, tube precipitation, ouchterlony double diffusion and immunof loresan technique. Two out of 16 obtained bacteriophages from X. ç. pv. phaseol 1 and two of 3 X. ç. pv. phaseol 1“fuscans”strain, 1 out of 13 P. s. pv. phaseol lcola phages showed high degree specifity and they were found reliable in the identification of these pathogens. Antlsera obtained by formalin treated cells of X. ç. pv. phaseol 1 gave a clear spesifity and found reliable all of these tests, on the other hand, antlsera obtained by alive cells of the pathogen yielded specific reactions only at microprecipitation, tube precipitation and Ouchterlony double diffusion tests. Antlsera obtained by formaline treated cells of P. b. pv. phaseol lcola gave specific reactions at Ouchterlony double diffusion and immunof loresan tests and found useful. While antlsera obtained by ethyl alchol treated cells of the same pathogen gave cross reactions at most of the tests and was not versatile for this aim. KEY WORDS : Xanthomonas campestrls pv. phaseol 1, Pseudomonas syrlngae pv. phaseol lcola. Bacteriophages, Serology