Sosyal diyalog ve işçi sendikaları (Türkiye örneği)
Social dialogue and labour unions (Turkey sample)
- Tez No: 279542
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küreselleşme süreci, 1980 sonrasında daha da hız kazanarak, her alanda köklü değişimlere neden olmuştur. Endüstri ilişkileri sistemi de bu değişimden büyük ölçüde etkilenmiş, bu sistemin aktörleri olan işçi, işveren ve hükümet temsilcileri arasındaki işbirliği ve uyum, her geçen gün çok daha önemli hale gelmiştir. Sosyal ve ekonomik politikalar belirlenirken, taraflar arasındaki uzlaşmanın sağlanması gereksinimi, sosyal diyalog kavramını gündeme getirmiş; bu, barışçıl bir endüstri ilişkileri sisteminin oluşturulabilmesi için yeni bir mekanizma ve araç olarak ortaya konulmuştur.Bu çalışmada, sosyal diyalog kavramı açıklandıktan sonra, özellikle bu diyalogun bir tarafı olarak işçi sendikalarının gücüne nasıl bir kazanımda bulunacağı konusunda odaklanılmıştır, çünkü küreselleşme sürecinde dünyada işçi sendikalarının gücünün azaldığı bilinen bir gerçektir. İşte bu noktada, sosyal diyalogu, işçi sendikaları açısından değerlendirme ihtiyacı duyulmuştur.Sosyal politika araçlarından biri olarak ortaya konulan sosyal diyalogun, işçi sendikalarının azalan gücüne yarar sağlayıp sağlayamayacağının araştırılmasının amaçlandığı bu çalışmada; öncelikle Türkiye'de sosyal diyalog kavramı ve bunun gelişimi incelenmiş, genel olarak Avrupa Birliği'ndeki durumuna da kısaca değinilmiştir. Diğer taraftan, işçi sendikalarının gücündeki düşüş ortaya konularak, bunun sosyal diyalog ile güçlendirilip güçlendirilemeyeceği konusunda öngörülerde bulunulmuştur.Yerli ve yabancı kitaplardan, makalelerden, yapılan araştırmalardan, ayrıca literatür taramasında internetteki ilgili sitelerden sağlanan bilgiler ışığında, teorik olarak hazırlanan bu çalışmanın sonucunda, sosyal diyalogun işçi sendikalarının güç kazanması açısından önemli, fakat tek başına yeterli olamayacak sözde bir sosyal politika ve demokrasi aracı olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapidly accelerated after 1980, process of globalisation has caused fundamental changes in every field. Industrial relations system has also been affected by this change, and cooperation and consistency among the actors of this system, -empoyer, empoyee and government agents- has gained importance day by day. When social and economic strategies were determined, the need of arranging a settlement between the sides brought about the concept of soical dialogue; it has been introduced as a new mechanism and way of forming a peaceful industrial relations system.After explaining the concept social dialogue, it has been focused on how it can contribute to the power of labour unions in this study. Because it is a well known fact that power of labour unions has lessened in the process of globalisation. In that point, evaluating social dialogue in the aspect of labour unions is needed in the study.In this study, in which whether or not social dilogue ?which is introduced as one of the means of social policy- can contribute to lessening power of labour unions, primarily, concept of social dialogue in Turkey is examined; and shortly, it is its general state in European Union is mentioned. On the other hand, the decline of power of labour unions is stated and previsions are made on improvement of this power decline.In the end of this study, which is theoretically prepared in the light of foreign and domestic books, articles, researches and other related internet sites, it is concluded that social dialogue is important in terms of gaining power by the labour unions, but it is a so called social policy and means of democracy which can not be adequate individually.