Türkiye'de otomotiv sektörü'nün istihdam içindeki yeri: Adana Temsa örneği
Turkish automotive sector,the employment effect: Sample and Adana
- Tez No: 279543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİS BAŞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türk Otomotiv Sektörü'nün İstihdama Etkisi ve Adana Temsa Örneği başlığı altında incelenen bu tezde amaç Otomotiv Sektörü'nün ekonomiye olan katkısını sayısal olarak ortaya koyup, istihdama katkısını gösterebilmektir.Birinci bölümde Dünya'da ve Türkiye'de Otomotiv Sektörü başlığı altında birinci sektörün tanımı ve önemi anlatılmış, Dünya Otomotiv Sanayi'nin gelişimi, üretimi, ithalatı ve ihracatına değinilerek yarattığı istihdam hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra ise özele inilerek Türk otomotiv sanayi'nin gelişimi ve şuan ki durumu değerlendirilerek istihdama katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde otomotiv sanayi`nin önemini anlayan Türkiye'nin otomotiv sanayisini geliştirmek amacıyla yaptığı çalışmalar, hazırladığı planlar anlatılmış, bu planların sektöre etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Planlar otomotiv sanayi etkilerken istihdam oranını da etkilemiştir. Son olarak otomotiv sanayinin bağımsız bir sektör olmadığı belli kurallar çerçevesinde üretim yapmak zorunda olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise otomotiv sanayi'nin Adana açısından önemi vurgulanmıştır. Adana ekonomisine katkısı başlığında, Adana'nın otomotiv sanayi'de yaptığı üretim, ithalat ve ihracat oranları değerlendirilmiştir ve otomotiv sanayi'nin Adana ekonomi'sine katkısı gösterilmeye çalışılmıştır. Adana ekonomisi açısından üretici firma olan Temsa'nın çalışma faaliyetleri, ekonomisi değinilerek, Adana'da iş gücü piyasasına katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis which has been searched under the title of the impact on employment of the Turkish Automotive Industry and the example of Adana Temsa, the aim is to present the Automotive Sector?s contribution on Economy in numerical way, and to be able to show its contribution on employment.In the first part, the first sector?s definition and importance under the title of Automotive Sector in Turkey and the world has been told. It?s informed generally about the World Automotive Sector?s creating employment by touching on its developing, production, export and import. Then by descended to specific it?s been tried to search out its contribution on employment by evaluating the Turkish Automotive Industry?s development and condition nowadays.In the second part, the studies of Turkey-which has understood the importance of automotive industry-to develop and plans prepared has been told, and it?s been tried to find out the effects of these plans on the sector. The plans affected the employment rate while affecting the automotive industry. Finally it has been tried to present that automotive industry is not an independent sector but has to produce according to certain rules.In the third part, the importance of the automotive industry for Adana has been emphasized. Adana?s productions in automotive industry and import-export rate have been evaluated entitled the contribution to Adana?s economy. Automotive industry?s contribution to Adana?s economy has been tried to show. In terms of Adana?s economy, working actions of Temsa which is a producer firm, by touching on its economy, its contribution on labor market in Adana has been evaluated.