Mobbingin hemşireler ve iş tatmini üzerine etkileri: Sivas ili örneği
The effects of mobbing on nurses and job satisfaction: The example of Sivas province
- Tez No: 279541
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Health Care Management, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Mobbingin hemşireler ve iş tatmini üzerine etkileri konulu bu araştırmanın amacı, hemşirelerin çalışma hayatlarına mobbingin etkilerini ve bu etkinin iş tatmininlerini etkileme derecesini ortaya koymaktır.Araştırma iki aşamalı olup, ilk aşama araştırmanın kuramsal çerçevesine yönelik anahtar kavramlar ve konulardan oluşmaktadır. İkinci uygulama aşaması, hemşirelerin mobbinge maruz kalmasında etkili olduğu düşünülen faktörler ışığında oluşturulan temel ve alt hipotezlerin test edilmesini içermektedir.Bulgular, Sivas ili kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin % 61,9'unun mobbing mağduru olmadığını, %23,8'nin mobbing mağduru olduğunu göstermektedir. Hemşirelerin mobbing mağduru olmasında etkili olan faktörler kurum ve yönetimin etkisi, psikolojik etkilenme ve tükenmedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to put forward the effects of mobbing to the nurses? working life and the influence degree of this effect on job satisfaction..The research has two phases, the first phase consists of subjects and key words for theoretical framework and the other phase includes the test of main and sub-hypotheses constituted in the light of factors that are thought to be effective in the exposure of nurses to mobbing.Findings show that 61.9 % of nurses working in public hospitals in Sivas are not victims of mobbing but 23.8% of nurses are the victims.