Kamu yönetiminde e-devlet ve kaliteli hizmet sunumu açısından emniyet hizmetlerinde e-uygulamalar
Report of e-government and the quality of service management in public safety applications in e-services
  1. Tez No: 279544
  2. Yazar: MEHMET ÖZÜTÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RACİ KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küreselleşmeyle birlikte, bilişim ve iletişim teknolojilerinin giderek günlük hayatı daha fazla etkisi altına almasıyla birlikte, toplumun yaşam biçimi, kamusal beklentiler ve kamu hizmetlerinin sunuluş biçimleri köklü bir değişime uğramakta ve halkın daha şeffaf, daha hızlı ve daha kaliteli hizmet beklentisi her geçen gün ağırlığını biraz daha fazla hissettirmektedir. Bu değişim çağında modern ve çağdaş devlet yaklaşımların da giderek popülerlik kazanmasıyla birlikte, devlet ve kurumların e-devlet sürecinde tekrar değerlendirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yoksa bu kadar hızlı değişim karşısında kendisini yenileyemeyen kurumların çok uzun soluklu hayatta kalması beklenilemez. Bu gelişmeler, Ülkemizde emniyet hizmetlerini de derinden etkileyerek, daha kaliteli ve daha hızlı bir hizmet beklentisi doğrultusunda değişmesi gereken kamusal zorunluluklar içerisinde yer almasına sebep olmuştur.Bu bakımdan Emniyet Teşkilatımız, Bilişim ve İletişim Teknolojisindeki gelişmeleri, diğer Kamu ve Özel Sektör kuruluşlarında olduğu gibi çok yakından takip etmekte, yeni teknolojilerden yararlanarak vatandaşa daha hızlı, verimli ve kaliteli hizmet vermeye çalışmaktadır. Devletin temel görevi olan ve vatandaşına sağlaması gereken vazgeçilmez görevleri, güvenlik ve adalet hizmetleridir. Bu hizmetlerde aksama olmaması için devlet kurumlarının teknolojik gelişmelere açık olması, yenilikleri süratle takip edip uygulaması gerekir. Emniyet Teşkilatımız bu doğrultuda, e-Devlet yapısının önemli bir parçası olan e-polis uygulamalarına (PolNet, TRANSPOL, MOBESE E-Pasaport vb. uygulamalar) emin adımlarla geçmektedir. bu uygulamalar çalışmamızın amacını ve kapsamını oluşturmaktadır.Bu çalışmada, e-devlet sürecinin Türk Kamu Yönetimine yansıması, idari ve personel açıdan emniyet hizmetlerinde kaliteli hizmet sunumu açısından uygulanmakta olan elektronik projelerin önemi, kapsamı ve Türkiye'nin elektronik devlet olma yolundaki gayretlerine olan katkıları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, although information and communication technologies, increasing the daily life more under the influence of import, with the community's way of life, public expectations and public services, submitting bids formats radically altered, and the public more transparent, faster and higher quality service expectations with each passing day the weight a little more more noticeable. In the era of modern and contemporary state of this change in approach gaining increasing popularity with the state and corporate e-government in the process of re-evaluation has become mandatory. If you do not change so quickly in the face of institutions that can not renew his long-term survival expected. These developments profoundly affect our country as well as safety services, better quality and faster service to be changed in line with expectations in the public necessity is caused to take place. Police in this regard, our advances in information and communication technology, as well as other public and private sector organizations have been following very closely, taking advantage of new technologies more quickly to citizens, is working to provide efficient and quality service.The main function of the state and citizens must provide the indispensable tasks, security and justice services. To avoid disruption in these services of state institutions to be open to technological developments, innovations must be implemented to follow up quickly. Police in this direction, our e-government is an important part of the structure of e-police practices (POLNET, TRANSPOL, etc. Surveillance. Practices) has surely passed. The purpose of this study and the scope and application forms.In this study, the e-government process, the Turkish Government to reflect the administrative and personnel in terms of safety services and providing quality services in terms of being implemented an electronic project, the importance, scope, and Turkey's electronic government becoming the efforts their contributions were discussed