Van ekolojik şartlarında azot ve fosforlu gübrelemenin tabii meranın kuru ot ile ham protein verimine etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 27961
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ANDİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
-48- 7. ÖZET Azot ve fosforlu gübrelerin tabii mer'anın başta kuru ot verimi olmak üzere, otun ham protein oranı, ham protein verimi, ham kül oranı ve ham selüloz oranı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla bu araştırma düşünülmüştür. Araştırma Van Merkez Sarmaç köyü doğal mer'asında kurulmuştur Araştırma yaklaşık 3 dekarlık bîr alanda uygulanmıştır. 2 Parseller J 00 m "lik parçalara ayrılmıştır. ',-- Araştırmada azotun; O.;7j5 ve 15 kg N/da ve fosforun da 0;5 ve 10 kg P O seviyeleri mer'aya yalnız ve kombine £* J şekilde uygulanmıştır. Araştırma 1992 yılında yürütülmüş olup, elde edilen veriler aşağıdaki şekilde sıralanabilir. 1.Gübrelerin tabii mer'a otunun kalite ve kantitesine etkisi değişik olmuştur. 2.Azot ve fosforlu gübrenin tabii mer'ânın kuru ot verimine etkileri çok önemli bulunmuştur. Her iki gübre de mer'a kuru ot verimini arttırmıştır 3.Gübrelerin tabii mer'a otunun ham protein oranına etkisi Linear olarak çok önemli bulunmuştur. Her iki gübre kombinasyonu ve özellikle fosforlu gübrenin tüm seviyeleri önemli bulunmuş ve otun ham protein oranı önemli ölçüde artmıştır. 4.Azotun l ve 2.seviyesi ile fosforun 2 ve 3.seviye¬ sinin mer'a ham protein verimi üzerindeki etkileri aynı olmuştur. Mer'a ham protein verimi üzerine en önemli etkiyi 61,987 kg ' l ı k verim ile 15 kğ.NflO kg. P2 O5 / da göstermiştir..Gübrelerin tüm seviyelerinin bitik ham selüloz oranı üzerindeki etkileri çok önemli bulunmuştur.49; Artan gübre miktarına paralel olarak otun ham selüloz oranı da düşmüştür. Otun ham selüloz oranının düşmesinde en etkili gübre miktarı dekara 15 kg. azotla birlikte verilen 10 kg. fosfordur. 6.Gübrelerin mer'a otunun ham kül oranı üzerindeki etkileri önemsiz bulunmuştur. 7.Tablolar ve grafikler incelendiğinde mer'a otunun inceleme alanına giren tüm özelliklerine en etkili gübre kombinasyonu 10 kg. P O k§ N/da'dır. £* O S.Gübrelemen i n ekonomik durumu da gözetilerek Van yöresi koşularında en ekonomik ve en etki l i gübre.' > 'r-.f' i x kombinasyonları olarak dekara 10 kg. P00 IS.feg. N ^ O tavsiye edilebilir. 9.Azot x fosfor interaxiyönünün, bitki ham kül oranına etkisi çok önemi i, ham selüloz oranına etkisi önemli bulunmuş., ama mer 'an in di ger öze iliklerine etkisi önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
50 8. SUMMARY This study was made to investigate the effect of N^f ert î 1 i zers on dried yield of natural pasture; on the ratios of crude protein, ash,> crude sellulose and the yield of crude protein. The study was appjpi ed on the natural pasture of igarmaç village of Van. The area of the work comprised 3 da. and the area was divided into the parts consi st of 1 00 m. For each da. 0;7,5 and 15 kğ N; 0;5 and 10 kğ P_0 were consumed as single or combined form. The study was made troughl992. The results are below: I.The effect of the fertilizers on the quality and the quantity of natural pasture were different. 2. The effect of N P fertilizers on the dried yield of the pasture are very important. Both fertilizers increased the yield of pasture. 3. The effect of the fertilizers on the ratio of the crude protein of the pasture were found out very important linearly. The combinations of both fertilizers and especially the all levels of P“0”2 5 were important and the ratio of crude protein increased considerably and gradually. 4. The effects of I st. and 2.nd levels of N and 2.nd and 3 rd. levels of P on the yield of crude protein are the s ctne. With the yield of 61,987 kğ. the combination of I 5 kğ N-10 kğ P 0 /da. 2 5 had the most important effect on the crude protein yield.51 5. The effects of all levels öf the fertilizers on the ratio of the crude sel lulose was found out ve.ry important. Depending on the increasing amount of the fertilizers; the ratio of sel lulose decreased. The most effective level of the fertilezer on the decreasing of the ratio of the crude sel lulose is the combination of 15 kg N-IO kğ P 0 /da. 6. The effect of the fertilizers on the ratio of the ash isn't important. 7. When the tables and diagrams are examined; the most efect ive combination on all studied features of the pasture is 1 0 kğ P"0C+I5 kğ N/da. 2 5 8. Consider i ng the economy of fertilizing; the combination of 10 kğ. P 0 +15 kğ N/da can be recomended as the most economic and the most effective one in the conditions of Van areas. 9. The effect of the interaxion of N-P is very important on the ratio of ash; important on the ratio of crude sel lulose; but isn't important on other features of the pasture.