Çameli ve Bozkurt cevizlerinin (Juglans regia L.) seleksiyon yolu ile ıslahı üzerinde araştırmalar
- Tez No: 27960
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA AŞKIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZ Bu araştırma Denizli ilinin Çameli ve Bozkurt ilçelerin deki ceviz populasyonu içerisinde meyve kalitesi, verim ve a- ğaç özellikleri dikkate alınarak tohumdan yetişmiş kaliteli ceviz tiplerini seçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 1992 yılında 44 ağaçtan meyve örneği alınmış ve 244 ağaç incelen miştir, örneklerde birinci ve ikinci derecede önemli olan meyve özellikleri ve ağaç özellikleri incelenmiştir. Araştır ma sonucunda 39 ceviz tipi selekte edilmiştir. Araştırmada seçilen ceviz tipleri ortalama meyve ağırlığı 12.93 gr. iç ağırlğı 7.02 gr. iç oranı %54.33, meyve boy 40.48 mm. meyve eni 32.68 meyve yüksekliği 34.02 mm. kabuk kalınlığı 1.12 mm. açık renkli iç oranı %95.85 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out in Çamel i and Bozkurt for the purpose of selecting superior walnut types according to high fruit quality, yield and threes of walnut, in the study, the samples were collected from the selected 44 walnut trees du ring in year 1992 the samples were studied with respect to their importont fruit charateristics in teh first place and then the secondary important fruit and tree characteristics were examined. At the end of this study 39 types were selec ted, in these types average nut weight is 12.93 gr. kernel weight is 7.02 gr. kernel ration is %54.33 gr. nut lenght is 40.48 mm. nut sutre is 32.68 mm. nut cheect is 34.02 mm. shell thicness is 1.12 mm. light yellow kernel color is 95.85%.