Başlangıç eğitiminde kullanılan klarnet metotlarının incelenmesi
An examination of the clarinet methods used in the starters? training
- Tez No: 279629
- Danışmanlar: PROF. GÜL ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma Türkiye' de akademik anlamda başlangıç düzeyinde klarnet eğitimi veren öğretim kurumlarında kullanılan klarnet metotlarının tespit edilmesi ve bunların tercih nedenleri ve tercih sıklıklarının saptanması amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır.Araştırmanın kuramsal altyapısının oluşturulması için kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmayla, Türkiye'deki başlangıç klarnet eğitimi veren müzik öğretim kurumlarında kullanılan klarnet metotları, uzman eğitimci ve icracılara uygulanan yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen veriler aracılığıyla tespit edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de başlangıç klarnet eğitimi veren öğretim kurumlarındaki klarnet eğitimcileri oluşturmuştur. Yapılan araştırmalar klarnet metotlarıyla ilgili literatürün ülkemizde ve dünyada bazı ekollere ayrıldığını göstermiştir. Örneklem grubunu oluşturan klarnet eğitimcilerinin görüşleri alınarak, başlangıç eğitiminde kullandıkları klarnet metotlarının tercih sıklıkları ve tercih nedenleri belirlenmiştir. Sonuç olarak en çok kullanılan başlangıç metodu tespit edilmiş, ayrıca klarnet eğitimcilerinin tercih nedenleri göz önüne alınarak başlangıç klarnet eğitiminde uygulanabilecek hedef davranışlar belirlenmiştir. Başlangıç eğitiminde kullanılan klarnet metotlarının genel özellikleri de incelenerek, klarnet öğretmenliği yapan eğitimcilere ve klarnet eğitimi alan öğrencilere klarnet metotları hakkında bilgiler sunulmuştur.Sonuç olarak; Türkiye'de müzik eğitim kurumlarında verilen klarnet eğitimine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study conducted to determine the clarinet methods used in the education institutions where an academic training of clarinet is offered for the starters? level and to find out the reasons why they are preferred and the frequencies of preference.For the theoretical basis of the study, the method of review-scanning has been used. Through the study, the clarinet methods used in the musical-training institutions that offer an academic training of clarinet for the starters? level have been determined trough the data from the interview forms applied to the specialized trainers and performers. The universe of the study consists of the clarinet teachers who train the students on how to play the clarinet at the starters? level. The research conducted has shown that literature of the clarinet methods is divided into some schools in our country and world. With consideration paid to the views of the clarinet teacher in the sampling group, it has been possible to determine the frequencies of preference for the clarinet methods and the reasons for their preference.As a result, the method of starting mostly employed has been found out and the reasons why the clarinet teachers prefer it have been considered. Thus, target behaviours that can be applied in the starters? clarinet training have been determined. The general features of the clarinet methods used in the starters? training have been examined and the teachers who teach how to play the clarinet and the students who learn it have been provided with information about the clarinet methods.And finally, some recommendations have been made about the clarinet training offered in the musical training institutions in Turkey.