Okul öncesi ve müzik öğretmeni adaylarının okul öncesi müzik etkinliklerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
The candidates of pre-school and music teacher 's determination of efficiency and requirements on pre-school?s musical activities
  1. Tez No: 279628
  2. Yazar: ARZU ÇEVİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma, okul öncesi ve müzik öğretmeni adaylarının okul öncesi müzik etkinliklerine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Konunun alt amaçlarına uygun olarak hazırlanmış olan Görüş Belirleme Formu'nun kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evren ve örneklemini 2008-2009 öğretim yılında Ankara'da bulunan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'nda okuyan 35, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda okuyan 31, İzmir'de bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'nda okuyan 66, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda okuyan 27, Malatya'da bulunan İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'nda okuyan 38 ve Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda okuyan 26 olmak üzere tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 223 öğretmen adayı oluşturmuştur. Veriler Görüşleri Belirleme Formu'nun kullanıldığı anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın alt amaçlarındaki değişkenlerin sorular üzerindeki frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmış ve Ki-kare testi uygulanarak değerlendirmeler yapılmıştır. Buna göre; ?okul öncesi müzik etkinliklerini bir okul öncesi öğretmeni uygulamalıdır? ya da ?okul öncesi müzik etkinliklerini bir müzik öğretmeni uygulamalıdır? sorularına bağlı olarak net bir sonuca varılamamıştır. Öğretmen adaylarının okul öncesinde kullanılan Suzuki, Dalcroze, Kodaly ve Orff yaklaşımlarında kendilerini yeterli görmedikleri sonucuna varılmıştır. Öğretmen adaylarının okul öncesinde kullanılan bazı çalgıları tanımadıkları ve bazılarını eğitimcinin mi, çocukların mı kullanabilecekleri konusunda doğru bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır. Bu nedenle müzik etkinliklerinin daha iyi uygulanabilmesi amacıyla Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dallarında ve Müzik Eğitimi Ana Bilim Dallarında okul öncesinde müziğe gereken özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this research, pre-school and pre-school music teacher candidates planned to determine the views of musical events. Vision Assessment Form has been prepared in accordance with the objectives of the subject child's used a descriptive research. Universe and sample survey in 2008-2009 in Ankara Gazi University Faculty of Education, studying at the Department of Early Childhood Education 35, Department of Music Education 31, in Izmir Dokuz Eylul University, Buca Faculty of Education Pre-School studying at the Department of Teacher Education 66, Department of Music Education 27, located in Malatya Inonu University Faculty of Education of 38 and studying at the Department of Early Childhood Education Department of Music Education 26 to be determined by random sampling of 223 teacher candidates. Feedback Form Identification Data's were obtained by using a questionnaire. The research sub-questions on the frequency and percentage distributions of variables were calculated and chi-square test was applied to evaluations. Accordingly, ?the pre-school teachers should apply pre-school music activities“ or ”pre-school music teacher, music events should apply pre-school music activities " clear conclusion has not been reached, depending on the questions. Preschool teacher candidates used in the Suzuki, Dalcroze, Kodaly and Orff approaches, concluded that they did not see enough themselves. Some of the instruments used in the prospective teachers in preschool children with strangers, and both the trainer and the use of instruments do not have enough information has emerged. For this reason, music activities in order to better implement the Early Childhood Education and Music Education Home Branches must be taken to the pre-scholl music.