Coğrafya öğretiminde laboratuvar çalışmalarının öğrenci başarısı üzerine etkisi
Coğrafya öğretiminde laboratuvar çalişmalarinin öğrenci başarisi üzerine etkisi
  1. Tez No: 279637
  2. Yazar: ERKAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada Coğrafya'da Laboratuvar çalışmalarıyla yapılan öğretimin geleneksel yöntemlere göre etkililiğinin test edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla örnek konu olarak Ortaöğretim 9.Sınıf Coğrafya Dersi Öğretim Programı?nda yer alan ?Dış Kuvvetler? ünitesi kapsamındaki Rüzgâr Aşındırma ve Biriktirme şekilleri konusu seçilmiştir.Kırıkkale İli Karakeçili İlçesinde yer alan Karakeçili Çok Programlı Lisesi'nde öğrenim gören 9.sınıf öğrencilerinden seçilen deney grubunda laboratuar çalışmaları, Karakeçili İmam Hatip Lisesi 9.sınıf öğrencilerinden seçilen kontrol grubuna ise geleneksel öğretim yöntemleri ile Rüzgâr Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri 'nin öğretimine geçilmeden önce, bu üniteye ilişkin araştırma testi, gruplara öntest olarak verilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına farklı yöntemlerle konunun öğretimi yapıldıktan sonra, daha önce uygulanan test sontest olarak uygulanmıştır.Araştırmaya katılan deney ve kontrol gruplarının öntest ve sontestleri arasındaki başarı farklılıklarının analizinde ?İlişkili Örneklemler t-testi? ve ?İlişkisiz Örneklemler t-testi kullanılmıştır. İstatistikî olarak değerlendirilen sonuçlar şöyledir:1. Laboratuar çalışmaları kullanılarak öğrenim gören deney grubu öğrencileri Rüzgâr Aşındırma ve Biriktirme şekilleri konusunu öğrenmede geleneksel öğretim yöntemleriyle öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerinden daha başarılı olmuşlardır.2. Elde edilen bulgular doğrultusunda; Coğrafya dersinde laboratuar çalışmalarının kullanımının başarıyı artırması bakımından geleneksel öğretim yöntemlerine göre daha etkili bir yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to test the effectiveness of teaching with laboratory works against the traditional teaching methods. For this goal, the subject“wind erosion and accumulation form”of the unit“external energies”which is a subject in 9th grade geography teaching plan has been selected as an example subject.Experiment test related to the wind erosion and accumulation forms is given as a pretest to the experiment group chosen amongst 9th grade students who attend Karakeçili Multiprogram High School in Kırıkkale and to the control group chosen amongst 9th grade students who attend karakeçili Vocational Religious High School, before teaching this subject. After teaching the experiment and the control group this subject with different methods, the test applied as a pretest is applied as an endtest.In the analysis of the success difference between the pretests and the endtests of the experiment group and the control group, related sampling t-test and unrelated sampling t-test is used Here is the statistical evaluation results:1. Experiment group students taught with laboratory work, are more successful than the control group students taught with traditional method on the wind erosion and accumulation forms subjects.2. Accordıng to the results, we can say that : in geography lessons, laboratory work is more effective on students? success than traditional method is.