Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'ndaki hizmet içi eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi
An evaluation of the in-service training activities in the republic of Turkey Prime Ministry Undersecretariat of Treasury
  1. Tez No: 279639
  2. Yazar: SULTAN KOÇAK SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE FÜSUN ÖKSÜZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Hazine Müsteşarlığında yürütülmekte olan hizmet içi eğitim faaliyetlerini değerlendirmektir.Bu araştırmada, Hazine Müsteşarlığı hizmet içi eğitim şubelerinin, kurum içindeki konumları ve yürüttükleri faaliyetler ile bu faaliyetler hakkında eğitime katılanların görüşleri doğrultusunda; var olan durum ve bu duruma göre Hazine Müsteşarlığında düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesini gerekli kılan yönler saptanmıştır.Araştırmada, öncelikle söz konusu kurumun hizmet içi eğitim şubelerinin çalışanları ile görüşülmüş; konuyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Benzer diğer kurumların eğitim birimleri ile ilgili elektronik ortamdaki bilgilere ve basılı dokümanlara ulaşılmıştır. Aynı zamanda, 2009 yılı Eylül ayı eğitim planında yer alan 36 adet hizmet içi eğitim programına katılan 462 personel, üç unvan grubuna (memur, kariyer meslek memuru ve şube müdürü ve üzeri) ayrılmıştır. Bu personel içinden örneklemi belirlemek amacıyla her bir unvan grubunun %20'si alınarak 92 personel tesadüfi olarak belirlenmiştir. Söz konusu örneklem grubunun program hakkındaki görüşlerinin alınması amacıyla anket uygulanmıştır. Uygulanan ankette, 13 başlık altında 199 seçenek belirlenmiş ve ankete katılanlardan her bir seçeneği iki dereceli ölçekle (EVET, HAYIR) değerlendirmeleri istenmiş, likert ölçeği kullanılması yoluna gidilmemiştir.Hazine Müsteşarlığında düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetleri genel olarak değerlendirildiğinde, kurumun çalışma alanındaki ve hizmet içi eğitimdeki yenilik ve gelişmelerin izlenmediği, kurum genelinde iş analizine dayalı olarak personelde aranılacak yeterliliklerin saptanmadığı, meslek standartlarının hazırlanmadığı, hizmet içi eğitim amaçlarının ve politikasının belirlenmediği, kurumda çalışan personelin hizmet içi eğitim ihtiyacına yönelik gerekli çalışmaların yapılmadığı, yıllık planın amaçlarının ve uygulama ilkelerinin saptanmadığı, eğitim programlarında eğitici olarak görev yapacak personele eğiticilerin eğitimi verilmediği, sosyal etkinliklerin düzenlenmediği, eğitim programlarına katılan personelin iş yerinde izlenmediği, değerlendirme ve izleme sonuçları ile yenilik ve değişmelerden yararlanarak hizmet içi eğitimin geliştirilmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to evaluate the in-service training activities which asre performed in the Undersecretariat of Treasury.In this study, position and activities of the in-service training departments inside the Undersecretariat of Treasury, the current situtation and the aspects which make an evaluation of the in-service training activities necessary as to the status quo have been determined in line with the thoughts of the ones attending education activities.In the study, the personnel of the In-service Training Department of the mentioned institution have first been interviewed and a literature research has been done over the issue. Likewise, information on the training departments of other institutions and printed documents have been reached electronically. At the same time, 462 personnel who attend the in-service training programs having taken place in the year 2009 education program, consisting of 36 different issues, have been separated into three title groups (officer, academic career officer, department chief and above). In order to make a sample out of these personnel, 92 personnel have randomly been assigned after 20% of every title group was taken. A survey has also been applied for the purpose of receiving thoughts of the said sample group. 199 options have been determined under 13 titles and the people participating the survey have been asked to evaluate each option as for the two-scale (YES, NO) while the likert scale is not used in the study.When in general evaluated with the work and operations performed by the In-service Training Department, the following findings have been ascertained: innovations and developments on the sphere of duty of the institution and on in-service training have not been followed, the qualifications which are required for the staff on the basis of working analysis in an institutional-wide perspective have not been determined, the standards of profession have not been prepared, the aims of the in-service training have not been specified, the required operations directed to the needs of the staff for an in-service training have not been carried out, the ends and the implementation principles of the annual plan have not been ascertained, the instructions of the educators have not been given to the staff to be assigned as educators in the education programs, social activities have not been organized, the staff having attended the education programs have not been monitored in the workplace, and the in-service training has not been developed through the consequences of evaluation and monitoring, besides the innovations and changes.