Van ekolojik şartlarında açıkta ve örtü altında çilek yetiştiriciliği
- Tez No: 27964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZ Bu çalışma Yüzüncü Yıl üniversitesi Ziraat fakültesi Bahçe Bitkileri araştırma ve uygulama bahçesinde yapılmıştır. Tufts ve Vista çeşitleriyle açıkta ve yüksek tünel altında yapılan çalışmada verim, erkencflik ve bazı kalite özellikleri incelenmiştir. En erken ürün yüksek tünel altındaki çeşitlerden elde edilmiştir. En yüksek verim açıkta yetiştirilen Tufts çeşidinden 18.58 gr. /bitki olarak tespit edilmiştir. En fazla 1. kalite ürün %52.8 ile yüksek tünel altındaki Tufts çeşidinden elde edilmiştir. Suda çözünür kuru madde miktarı en yüksek olarak 12.9 ile açıktaki Tufts çeşidi vermiştir. ABSTRACT This study was conducted at experiment and practice area of Faculty of Agriculture, ünivercity of Yüzüncü Yıl. At the study applied in high tunnel and outside with Tufts and Vista varieties was investigated yield, earliness and some quality characteristics. Earlier product was provided then varieties that under the high tunnel.Higher yield was provided as 18.58 gr/plant then Tufts varietie which growing in the outside. Too many first quality yield provided for %52.8 then Tufts varietie that under high tunnel. Too many value of amount dry matter in water dissolution was provided for 12.9 with Tufts varietie that outside.
Özet (Çeviri)