Türkiye'de demirçelik fabrikalarında uygulanan hizmet içi eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of in-service education activities applied in iron and steel factories in Turkey
  1. Tez No: 279657
  2. Yazar: TUĞBA DURUKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Demir Çelik fabrikalarında uygulanan hizmet içi eğitim faaliyetlerini değerlendirmektir. Hizmet içi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi, hizmet içi eğitim ihtiyacının saptanması, planlanması, programlanması, uygulanması, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi aşamalarına göre incelenmiştir.Araştırma evrenini Türkiye'deki Demir Çelik fabrikalarında yönetici statüsünde çalışan müdür, müdür yardımcısı, şef, şef yardımcısı ve uzmanlar oluşturmaktadır. Araştırma evreni içerisindeki fabrikalardan İskenderun Demir Çelik, Sivas Demir Çelik ve Erdemir- Divriği Demir Çelik fabrikalarında çalışan yöneticiler (N=80) ise örneklemi oluşturmaktadır.Bu araştırmada fabrikalarda yönetici statüsündeki personelin görüşlerinin alınmasına yönelik hizmet içi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi tespiti amaçlı faaliyet raporları, eğitim raporları vb. belgeler ve bir anketten yararlanılmıştır. Anketler aracılığıyla elde edilen veriler SPSS programına aktarılmış, analizler yapılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda eğitim müdürlüklerinde çalışan personelin eğitim bilimleri konusunda yetişmiş uzmanlardan oluşmamasının önemli bir eksiklik olduğu, personelin yurt içi ve yurt dışı eğitim imkânlarından yararlanamıyor olmasının hizmet içi eğitimden beklenen başarıyı etkiler nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle fabrikaların hizmet içi eğitim programlarının değerlendirilerek geliştirilmesi konusunda uzman görüşüne başvurmasının ve hizmet içi eğitimin geliştirilmesine dair hata ve eksikliklerin giderilmesi adına araştırma bulgularından yararlanmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the in-service education activities applied in iron and steel factories in Turkey. The evaluation has been analyzed according to the stages including the stating of needs of education, planning, programming, applying, evaluating and improving.Research universe consists of directors, assistant directors, chiefs, chief assistants and specialists. The sample consists of 80 administrators working in İskenderun, Sivas, Erdemir-Divriği Iron and Steel Factories of research universe.In this research, intended to get opinions of staff working in administration education reports and a questionnaire are used.The data collected from questionnaires is transferred to SPSS program and commented by analyzing.As a result of the research, it is an important lack that education authorities don?t consist of well-devepoled specialists on educational sciences. Also, the success expected from in-service education is affected by the fact that staff don?t benefit from the internal and oversea education opportunities. Therefore, it can be useful that specialists? opinions are consulted about the improvement and evaluation of in-service education programmes and that according to the opinions of participants about the improvement of in-service education, research findings are used to remove the mistakes and lacks.