Bazı yerli ve yabancı zeytin çeşitlerinin Bornova koşullarında pomolojik özelliklerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 27971
  2. Yazar: ESEN KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NURAL KARAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu çalışma E. ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü kolleksiyon bahçesinde bulunan 10 zeytin çeşidi üzerinde yapılmıştır. Bu çeşitlerden ayvalık yağlık, Çakır, Domat \Gemlik, İzmir sofralık, Kiraz, Memecik, Uslu çeşitleri yerli; Ascolana ve Manzanilla yabancı çeşitlerdir. 1991-1992 yılında gövde, taç, dal, yaprak, çiçek, meyve ve çekirdek olmak üzere 7 bölüm halinde çeşitlerin pomolojik özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.. Ascolana ve İzmir sofralık çeşitlerinden ürün alınamadığı için meyveleri değerlendirilememiştir. Ayrıca Bornova koşullarında bu çeşitlerin verimliliklerini saptamak amacıyla meyve tutumları gözlenmiştir.Yabancı çeşitlerden İtalyan Ascolana çeşidinin Bornova ekolojisine iyi uyum gösteremediği buna karşın İspanyol Manzanilla çeşidinin ise yerli çeşitlerden de üstün meyve tutumuyla iyi uyum gösterdiği saptanmıştır. ABSTRACT This study has been carried out on 10 olive varieties that were planted in the collection garden of Aegean Univer sity, Agricultural Faculty, Department of Horticulture.Among these varieties Ayvalık yağlık, Çakır,Domat, Gemlik, Izmir Sofralık, Kiraz, Memecik, Uslu are domestic and Ascolana, Man zanilla are foreign varieties. In 1991-1992, pomological peculairaties of these varieties have been examined as seven different parts; t- runk, crown, branch, leaf, flower, fruit and stone, comparatively. Fruits of Ascolana and İzmir sofralık varieties could not be evaluated since the fruit-setting was not occurred. Ad- ditionaly fruit-setting has been observed in order to determined the productivity of these varieties in Bornova conditions. Italian Ascolana variety was not well adapted to Bornova ecology contrary to Spanish Manzanilla variety which has better fruit-setting than domestic ones.