Yalova (İstanbul) bölgesinde yetiştirilen karanfillerin kesim sonrası dönemde dayanım güçleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 27972
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAÇALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada Yalova ve köylerinde (Koruköy ve Çiftlikköy) plastik seralarda yetiştirilen“Astor”karanfil çeşidinde yetiştirme koşulları, bitki yaşı ve mevsimin çiçek kalitesi ve vazo ömrü üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca Enstitü'de cam ve plastik seralarda yetiştirilen 5 çeşit (Astor, Aurigo, Pink Calypso, Scania and Red Deby) değişik mevsimlerde kesilerek örtü materyali, çeşit ve mevsimin çiçeğin kesim sonrası fizyolojisi üzerine etkileri araştırılmıştır. Kesim öncesi faktörler dışında GTS (Gümüş tiyosülfat) uygulaması ile kuru ve suda depolama gibi kesim sonrası uygulamaların etkileri de incelenmiştir. Çiçeklerin fiziksel özellikleri (çap, ağırlık gibi), kimyasal yapıları (şeker içeriği, renk maddeleri) ve 20 "C' de ölçülen solunum hızlarında önemli farklılıklar saptanmıştır. Bu farklılıklar ile, standart koşullarda saptanan vazo ömrü arasındaki ilişkiler tartışılmıştır.11 ABSTRACT STUDIES ON POSTHARVEST PHYSIOLOGY AND LONGEVITY OF CUT CARNATIONS (Dianthus caryophyllus L.) GROWN IN YALOVA (ISTANBUL) The effects of seasons, growing conditions, covering materials, age of plants on the quality and postharvest life of cut carnation flowers (cvs Astor, Aurigo, Pink Calypso, Scania and Red Deby) were examined by harvesting flowers at normal maturity (fully open) in four seasons from the villages of Koruköy and Çiftlikköy in Yalova or from the glasshouse and greenhouse of the institute. There were considerable differences in chemical composition (sugar content), physical characteristics (diameter, weight) and respiration at 20 °C of the different flowers. The relationship of these differences to the vase life of STS-treated flowers, evaluated under standard conditions after storage dry or wet at 0 °C for one week, was discussed.