Erzurum il sınırları içerisindeki bazı ilçe ve köylerde bulunan sığır ve koyun ahırlarındaki gübrelerin termifil ve termotole rant mikrofungus florası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27970
  2. Yazar: SELAMİ YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET HASENEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada Erzurum il sınırlan içersindeki bazı ilçe ve köylerde bulunan sığır ve koyun ahırlarındaki gübrelerin termofil ve termotolerant mikrofungus florası araştırılmıştır. Araş tırma sahasındaki farklı on sekiz istasyondan alınan toplam yüzüç gübre örneğinden termofil ve termotolerant mikrofunguslara ait onüç tür ve varyete ve iki steril fungus izole edilmiştir. Onüç tür ve varyetenin beş tanesi termotolerant, sekiz tanesi ise termofil fungustur. Araştırmada“Gübreyi Sulandırma”ve“GübreyiDoğrudanEkme”metodu ile Pepton-Dekstroz agar, Dekstroz-Pepton-Yeast-Ekstakt agar ve Emerson 'un YpSs agar besiyerleri kullanılmıştır. İnkubasyon sıcaklıkları 42, 47 ve 52°C olarak alınmıştır. Çalışmada termotolerant olarak Absidiacorymbifera (Cohn) Sacc. & Trotter (Mucoraceae), Aspergillus fumigatus Fresineus (Moniliaceae), Aspergillus speluneus Raper & Fennell (Moniliaceae), Aspergiluscarneus (V. Tiegh.) Blochwitz (Moniliaceae), Paecilomyces va- riotii Bainier (Moniliaceae), termofil olarak ise Thermomyces lamıginosus Tsiklinsky (Moniliaceae), Malbranchea sulfurea (Miehe)Sigler & Carmichael (Dematiaceae), Rhizo- mucor pusillus (Lindt) Schipper (Mucoraceae), Humicola grisea Traaen var. thermoidea Cooney & Emerson (Dematiaceae), Myceliophthero thermophila (Apinis) van Oorschot (Moniliaceae), Humicola insolens Cooney & Emerson (Dematiaceae), Scylalidhım thermophilum (Cooney & Emerson)Austwick (Moniliaceae), Thermoascusaurantiacus Miehe (Trichoco- maceae) taksonları bulunmuştur. Araştırmamızda bulunan taksonlar arasında Aspergillus fumigatus Fresineus (Moniliaceae) en yüksek frekansa sahiptir. Elde edilen onüç tür ve varyete ve iki steril fungus, ahırlarda yığınlar halinde biriktirilen gübrelerde, kendi kendine ısınmanın sonucu termofil ve termotolerant mikroorganizmalar için uygun şartların kolaylıkla gerçekleştiğini ve bu substratlann oldukça zengin bir floraya sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, thermophilic and thermotolerant microfungi flora of dungs found in sheep and cow stables in some districts and villages of Erzurum province were investigated. Thirteen thermophilic and thermotolerant species and varieties and two steril fungi were isolated from totally a hundred-three dung samples collected from eighteen different stations in the studied area. Of them, five taxa were thermotolerant and eight taxa were thermophilic.“Dung Dilution Plate”and“Dung Plate”methods and Peptone-Dextrose agar, Dextrose-Peptone- Yeast-Extract agar and Emerson 's YpSs agar media were used for isolation and,incubation temperatures were chosen as 42, 47 and 52°C. Absidiacorymbifera (Cohn) Sacc. & Trotter (Mucoraceae), Aspergillus fumigatus Fresine- us(Monihaceae),y4sperg///wsspe/wwe«sRaper&Fen^ (V. Tiegh.) Blochwitz (Moniliaceae), Paecilomyces variotii Bainier (Moniliaceae) were found as thermotolerant and Thermomyces lanuginosus Tsiklinsky (Moniliaceae), Malb- rancheasulfurea (Miehe) Sigler & Carmichael (Dematiaceae), Rhizomucorpusillus (Lindt) Schipper (Mucoraceae), Humicola grisea Traaen var. thermoidea Cooney & Emerson (Dematiaceae), Myceliophthero thermophila (Apinis) van Oorschot (Moniliaceae), Humi cola insolens Cooney & Emerson (Dematiaceae), Scytalidium thermophilum (Cooney & Emerson) Austwick (Moniliaceae), Thermoascus aurantiacus Miehe (Trichocomaceae) as thermophilic. Amoung them, Aspergillus fumigatus Fresineus (Moniliaceae) was the most dominant species. Thirteen species and varieties and two steril fungi obtained show that at the result of self heating the dungs piled up in stables have readily provided suitable conditions for thermophi lic and thermotolerant fungi and therefor these substrates have a fairly rich flora of them.