Güzel sanatlar ve spor liselerinin resim bölümleri ile genel liselerde verilen görsel sanatlar eğitiminin öğrencilerin şiddete yönelik davranışlarına etkileri üzerine bir araştırma
The effect of arts education on students' violent behaviours in fine arts and sports high schools' painting departments and general high schools
  1. Tez No: 279730
  2. Yazar: ORHAN TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇAKMAKOĞLU KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencileri ile, Genel Liselerde resim dersi (seçmeli) alan ve almayan öğrencilerin şiddet eğilimleri, saldırganlıkları ve şiddet davranışı sıklıkları arasında anlamlı fark olup olmadığının belirlenmesidir. Bu çalışma öğrencilerin şiddete eğilim, saldırganlık ve şiddet davranışı sıklık puanları tespit edilerek bağımlı değişken olarak, okul türü ve görsel sanat eğitimini alma durumları bağımsız değişkenlerine göre test edildiği bir çalışmadır.Araştırmanın örneklemi, Türkiyenin mevcut yedi bölgesinden (Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Trabzon) seçilen 7 Güzel Sanatlar ve Spor Lisesinin Resim Bölümleri ve 7 Genel Lisesinde öğrenim gören 1544 öğrenciden oluşmuştur. Örneklemin seçiminde seçkisiz (random) örnekleme tekniği kullanılmıştır.Araştırma verilerinin toplanmasında Saldırganlık Ölçeği (Tuzgöl, 1998), Şiddet Eğilimi Ölçeği (Göka, Bayat, Türkçapar, 1995) ve Şiddet Davranışı Ölçeği (Farrel, Meyer, 1997) ) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Gençlik Risk Tarama Programı veri tabanı sonuçlarından hazırlanan ölçekten yararlanarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş Şiddet Davranışı Sıklığı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 15.00 programı kullanılmıştır. Araştırmada tek yönlü varyans analizi, Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu istatistik teknikleri kullanılmıştır. Ayrıca nonparametrik verilerin değerlendirilmesi için Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, öğrencilerin saldırganlık, şiddet eğilimi ve şiddet sıklıklarına ilişkin puanları arasında güçlü bir korelasyon olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Resim Bölümü ile Genel Liselere devam eden öğrencilerin hem saldırganlık hem de şiddet eğilimleri arasında anlamlı düzeyde farklılıkların olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bu iki öğrenci grubunun şiddet davranışı sıklıkları arasında ise anlamlı bir farklılık bulunmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Görsel sanat eğitimi alma durumlarına göre yapılan analizde ise, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Resim Bölümlerinde görsel sanatlar eğitimi alan öğrencilerin Genel Liselerde hiç görsel sanat eğitimi almayan ve resim dersi (seçmeli) olarak alan her iki grubun hem saldırganlık hem de şiddet eğilimi puanları arasında anlamlı farklılıklar olduğu, şiddet davranışı sıklıkları puanları arasında ise anlamlı düzeyde farklılaşmanın olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Resim Bölümü öğrencilerinin sınıf düzeylerine göre saldırganlık puanları arasında anlamlı farklılaşma olduğu, şiddet eğilimi ve şiddet davranışı sıklığı puanlarında anlamlı bir farklılaşmanın bulunmadığı bulgusuna varılmıştır. Yine Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Resim Bölümü öğrencilerinin cinsiyetlerine göre, şiddet eğilimi, saldırganlık ve şiddet davranışı sıklıkları arasında anlamlı bir farkın mevcut olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine whether there is a significant difference among the violence trends, aggression and violent behavior frequencies of the students of the Department of Painting in Fine Arts High School, and general high schools? students taking painting lessons (optional), students not taking painting lessons. For this purpose, this is a study tested by determining the frequency scores of students' violence tendency, aggression and violent behavior as the dependent variables, and school type and status of receiving education in visual art as the independent variables.The sample of this study consisted of 1544 students, from the existing seven regions of Turkey?s (Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Izmir, Trabzon) selected 7 Fine Picture Arts and Sports College High School and 7 General High Schools. Random Sampling was used in the selection of the sample.During the research data collection process, Violent Behaviour Frequency Scale, developed by the researcher, was used by using the Aggression Scale (Tuzgöl, 1998), Violence Tendency Scale (Göka, Bayat, Türkçapar, 1995) and Violence Behavior Scale (Farrell, Meyer, 1997)) Disease Control and Prevention Center Youth Risk Screening Program data base consequences. SPSS 15:00 program was used for analysis of the data. In the study, one-way analysis of variance, Pearson Product Moment Correlation statistics technics were used. In addition, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U test was used for the evaluation of nonparametric data.At the end of the study, it has been found that tends to be a strong correlation between students' the scores of aggression, and violence tendency and frequencies. It has also been found that there exists to be significant difference between students? both aggression and violence tendency, attending Painting Department of Fine Arts, and Sports High Schools and General High Schools. The frequency of violent behavior between these two groups of students showed that there was no significant difference. In the analysis according to the visual art studying circumstances, it has been found that there is a significant difference in both aggression and violence tendency scores of students of Painting Department of Fine Arts, and Sports High Schools and the scores of students of General High Schools who can?t take visual arts and painting course or who take visual art education course (elective), also it has beeen found that there is no significant level of differentiation in the scores of violent behavior frequency. According to the class levels, it has beeen found that there is significant level of differentiation in the scores of aggression and there is no significant level of differentiation in the scores of violent behavior frequency of the students in the Painting Department of Fine Arts, and Sports High School. Still, according to the sex it has been found that there is significant difference in violence tendency, aggression and violent behavior frequency of the students in the Painting Department of Fine Arts, and Sports High School.