Farklı ortaöğretim programlarından gelen öğrencilerin resim-iş eğitimi lisans programı sanat tarihi derslerindeki başarılarının incelenmesi
Examination of the success of students from different secondary education programs on art history course in art-craft education undergraduate program
  1. Tez No: 279732
  2. Yazar: SELİN GÜNEŞTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın amacı, ?Farklı ortaöğretim programlarından gelen öğrencilerin Resim-İş Eğitimi lisans programı sanat tarihi derslerindeki akademik başarıları arasında fark var mıdır?? sorusuna cevap aramaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle gerekli literatür taraması yapılmış sanat tarihi eğitiminin ortaöğretimdeki ve yükseköğretimdeki gelişimleri tespit edilmiştir.Araştırmada, araştırmanın amacı doğrultusunda küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2009-2010 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı 1.sınıfta öğrenim gören öğrenciler, örneklem grubunu ise bu öğrenciler içerisinden Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi mezunlarından 30 ve diğer lise mezunlarından 30 olmak üzere toplam 60 öğrenci oluşturmaktadır.Yapılan araştırma sonucunda, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile diğer liselerden mezun olarak üniversitelerin Resim-İş Eğitimi lisans programlarına özel yetenek sınavını geçerek alınan öğrencilerin, sanat eğitiminin iskeletini oluşturan sanat tarihi derslerine hazır bulunuşlukları arasında önemli bir fark olduğu saptanmıştır. Bu fark kendisini öncelikle ön testte Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinden gelen öğrencilerin diğer liselerden gelenlere göre daha donanımlı olduklarını gösterirken, son test ve fark sonuçları lisans programı içerisinde bir yarıyıl boyunca alınan sanat tarihine giriş dersinin, diğer liselerden gelen öğrencilerin genel başarıları üzerinde daha etkili olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Bu bulgular ışığında, ortaöğretim programlarında sanat tarihi eğitiminin iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to look for an answer to the question "Is there a difference in the academic success of students from different secondary education programs in art history course of Art-Craft Teaching undergraduate program??. In line with this aim, the necessary literature review was made and the development of the art history course in secondary and higher education was established first.In the research, cluster sampling method was used in line with the aim of the research. The research population consisted of 1st-year students studying in the Department of Art-Craft Teaching, Department of Fine Arts Teaching, Gazi Faculty of Education in Gazi University and the sample group consisted of a total of 60 students, 30 among those graduated from Fine Arts and Sports High School and 30 among those graduated from other school.In consequence of the research conducted, it was determined that there is a significant difference between the preparedness of students graduated from Fine Arts and Sports High Schools and of those graduated from other high schools and enrolled in Art-Craft Education Undergraduate programs of the universities on art history classes which constitute the basis of art education. While this difference showed that students from Fine Arts and Sports High Schools are more well-equipped in the pretest than those coming from other high schools, results from the posttest and difference revealed that the art history class taken for a semester within the undergraduate program is more effective on the general success level of students from other high schools. In light of these findings, recommendations were made on the improvement of art history education in secondary education programs.