Eğitim Hareketleri dergisi'nin eğitim sorunları açısından değerlendirilmesi
The evaluation of Egitim Hareketleri dergisi with respect to the educational issues (1955-1980)
  1. Tez No: 279738
  2. Yazar: MUSTAFA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Dergiler içinde bulundukları zamanı canlı olarak aktaran ileti?im araçlarındandır. Bu nedenle geçmi? dönemlerde ya?anan geli?melerin ortaya konulması ve günümüzün önemli konularının açığa çıkarılmasında dergilerin önemli rolü bulunmaktadır. 1955-1980 yılları arasında yayın faaliyetinde bulunan Eğitim Hareketleri Dergisi de içinde bulunduğu dönemi canlı olarak aktarması ve günümüz eğitim sorunlarına ı?ık tutması açısından önem taşımaktadır. Bu ara?tırmanın amacı, 1955 ve 1980 yılları arasında yayınlanan Eğitim Hareketleri Dergisi'nde ele alınan eğitim sorunlarını ortaya koyarak günümüz eğitim sorunlarına ı?ık tutmaktır.Ara?tırma sürecinde öncelikle dergilerin tamamına ula?ılmaya çalı?ılmı?tır. Dergilerin tamamına Gazi Üniversitesi Eski Kütüphanesi, Milli Kütüphane ve Türk Eğitim Derneği Kütüphanelerinden ula?ılmı?tır. Ara?tırmada dergilerin tamamına ula?ıldığı için ayrıca örneklem alınması yoluna gidilmemi?tir.Ara?tırma içerik analizi yönteminin kategorik değerlendirme tekniği kullanılarak gerçekle?tirilmi?tir. Bunun için öncelikle dergide yer alan eğitim sorunları ortaya konulmu?tur. Ortaya konulan bu eğitim sorunları daha sonra kategorik bir değerlendirmeye tabi tutulmu?tur.Ara?tırma sonunda; eğitim politikası, özel eğitim, örgün eğitim (okulöncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite), öğretmenlik mesleği, eğitimde ölçme ve değerlendirme, psikolojik danı?ma ve rehberlik, eğitim yönetimi ve denetimi, halk eğitimi, eğitim programları ve gençlik sorunları alanlarında eğitim sorunlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The journals are the communication tools that transfer the present times, hence they have significant roles in revealing situations occurred in the past and in exposing today?s important issues. Eğitim Hareketleri Dergisi, which was published in 1955-1980, was also an essential journal since it transfers the present time and sheds light on the current educational problems. The purpose of this study is to shed light on today?s educational issues by displaying the issues mentioned in Eğitim Hareketleri Dergisi, which was active in 1955-1980.In the beginning of the research, it was aimed at reaching all volumes of the journal. These volumes were gathered from Gazi University Old Library, National Library, and Turkish Education Association. Since all of the volumes of the journal are reached, any sampling methods are not applied.In this research, categorical content analysis method was conducted. Firstly, the educational issues in the journal were presented and then those issues were evaluated with respect to their categories.Finally, the issues related with educational policy, special education, formal education (pre-school, primary, secondary, and higher education), teaching profession, educational measurement and evaluation, counseling, educational administration, informal education, education programs and youth problems were found out in this research.