Bilim ve sanat merkezine devam eden üstün yetenekli çocukların ailelerine verilen bilgisayar temelli eğitimin aile bireylerinin aile ilişkilerini algılamalarına ve çocukların mükemmeliyetçilik düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of the computer based family education program applied to the families with gifted children who attend the science and art center on the perceptions of family members to family relations and perfectionism level of children
  1. Tez No: 279743
  2. Yazar: ZEYNEP KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Bilim ve Sanat Merkezine devam eden üstün yetenekli çocukların ailelerine verilen Grup Eğitimi Destekli Bilgisayar Temelli Eğitim Programı'nın aile bireylerinin aile ilişkilerini algılamalarına ve çocukların mükemmeliyetçilik düzeylerine etkisini incelemektir.Bu araştırmada Bilim ve Sanat Merkezine devam eden üstün yetenekli çocukların ailelerine dört oturumluk yüzyüze grup eğitimi ve sekiz oturumluk web sayfası üzerinden Grup Eğitimi Destekli Bilgisayar Temelli Eğitim Programı uygulanmıştır. Grup Eğitimi Destekli Bilgisayar Temelli Eğitim Programı ?İletişim, Çocukla Konuşma ve Dinleme, Empati Kurma, Anne Babaların Kullandıkları Disiplin Yöntemleri, Üstün Yetenekli Çocukların Gelişim Özellikleri, Üstün Yetenekli Çocukların Eğitim Uygulamaları, Üstün Yetenekli Çocukların Ailelerinin Yaşadıkları Güçlükler, Aile ve Kardeşler Arası İlişkiler, Üstün Yetenekli Çocuklarda Stres, Üstün Yetenekli Çocukların Mükemmeliyetçilik Özellikleri ve Üstün Yetenekli Çocuklara Meslek Seçiminde Rehberlik Etme? konularını içermektedir.Araştırma, Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi (Ümit Bilim ve Sanat Merkezi) ve Ankara Bilim ve Sanat Merkezi'nde yürütülmüştür. Araştırmada Bilim ve Sanat Merkezine devam eden 20 çocuk ve ebeveyn deney, 20 çocuk ve ebeveyn ise kontrol grubunu oluşturmaktadır.Araştırma kapsamında Grup Eğitimi Destekli Bilgisayar Temelli Eğitim'in deney grubu üzerindeki etkililiğini değerlendirmede; ebeveynlerin üstün yetenekli çocuklarına karşı davranışlarını ve ebeveynlik davranışlarını değerlendirmek amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen ?Ebeveynlerin Davranış Değerlendirme Formu? kullanılmıştır. Çalışma kapsamında ebeveynlerin ve çocukların aile ilişkilerini değerlendirmek amacı ile Gülerce (1996) tarafından geliştirilen ?Aile Yapı/Sistemini Değerlendirme Aracı (AYDA)? kullanılmıştır. Üstün yetenekli çocukların mükemmeliyetçilik davranışlarını değerlendirmek amacı ile Mısırlı Taşdemir ve Özbay (2003) tarafından geliştirilen ?Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to ınvestıgatıon of the effects of the computer based family education program applied to the families wıth gifted children who attend the science and art center on the perceptions of family members to family relations and perfectionism level of children.In this study, parents of gifted children who attend the Science and Art Center were administered a four-week face to face group meeting and an eight-week Computer Based Education assisted with Group Education through the website. The education program includes the following topics: Communication, Speaking with and Listening to Children, Establishing Empathy, Disciplines Methods Used by Parents, Developmental Charateristics of Gifted Children, Educational Practices for Gifted Children, Difficulties Experienced by Parents With Gifted Children, Family and Siblings Relationships, Perfectionist Charateristics of Gifted Children, Gifted Children and Stress, and Guiding Gifted Children on Professional Decisions.The study was conducted in Yasemin Karakaya Science and Art Center (Umit Science and Art Center) and Ankara Science and Art Center. In the study, while 20 children who attend Science and Art Center and their parents constitute of experimental group, 20 children who attend Science and Art Center and their parents constitute of control group.Within the scope of this study, in evaluating the effectivenes of the Computer Based Parent Education Program assisted with Group Education in order to examine parents? behaviors towards their gifted children and parents? behaviors, ?Parents? Behavior Assesment Form? developed by the researcher was used. In the study, with the aim of evaluating the perceptions of parents and children on family relations, ?Family Structure/System Assesment Tool (FSAT)? developed by Gulerce (1996) was used. In order to asses perfectionist behaviors of gifted children ?Multi-dimensional Perfectionism Scale (MPS)? developed by Mısırlı Tasdemir ve Ozbay (2003) was used.