Viyola öğretiminde kullanılan mazas 'etudes brillantes op.36 book ll' metodu'nun sağ el ve sol el teknikleri yönünden incelenmesi
The examination of mazas ' etudes brillantes op 36 book ii' method used in the viola education in terms of right and left hand techniques
- Tez No: 279784
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, ülkemizde viyola öğretiminde ülkemizde en çok kullanılan metotlardan biri olan J. F. Mazas'ın ?Etudes Brillantes op.36 Book II? metodunu sağ-sol el bakımından inceleyen betimsel bir çalışmadır. Viyola öğrenci ve eğitimcilerinin derslerde ele alacakları ?Mazas? etüt ve eserlere bakış açılarını genişletmek amacı ile yapılmıştır. Metot kapsamındaki sağ el ve sol el teknikleri taranarak tanımlanmış ve daha sonra bu tanımlar ışığında etütler konuya ilişkin oluşturulan hedef ve hedef davranışlar yönünden incelenmiştir. Araştırma kapsamında her iki elin tekniksel gelişimine katkıda bulunacak 26 etütten; 26 hedef ve bu hedeflere ilişkin; 65 hedef davranış tespit edilmiştir. Metod içerisinde çalışılan etütler analiz edildiğinde, sağ elde, özelikle bağlı stakkato tekniğini pekiştirmeyi ve ilerletmeyi, sol elde ise çeşitli süslemeler ele alınarak daha iyi bir artikülasyonu ve aceliteyi sağlamayı içerdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This s research is a descriptive study examining the method of J. F. Mazas? ?Special Etudes op.36? which is one of the most used methods in the viola education in our country. It was done for the purpose that the viola students and educationalist colud enlarge their point of views to Mazas? studies and Works that they would deal with in the lessons. It was defined, being scanned the right and left hand techniques in the scope of the method and then in the light of these definitions, the studies were examined in terms of target and target behaviours taking part in the contemporary education. 30 studies which will contribute to the technical development of both hands, the privileged targets that are planned the students to earn those and target behaviours were presented with the tables. The other statements with regard to studies were made under the tables. When the etudes in method are analyzed in the right hand, especially it?s aimed to reinforce and advance the connected staccato technique, and in the left hand by the help of several artistic movements, to provide a beter articulation and rapidnes, has been conculuded.