Türkiye'de üretilen proteince zengin yem maddelerinin değerleri üzerinde araştırma
Trials on protein values of the feedstufss wich are rich in protein produced in Turkey
  1. Tez No: 27979
  2. Yazar: NECMETTİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. REMZİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN PROTEİNCE ZENGİN YEM MADDELERİNİN DE?ERLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMA Necmettin CEYLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. A. Remzi AKYILDIZ 1993, Sayfa: 140 Jüri: Prof.Dr. A. Remzi AKYILDIZ.Doç-JfcJtturat.ZIMHELIO?LU Türkiye'de üretilen proteince zengin yem maddeleri nin protein değerleri incelenmiştir. Araştırma, biyolojik ve laboratuvar çalışması olmak üzere iki aşamada yürütül müştür. Biyolojik aşama günlük yaşta Ross PM3 erkek broyler civcivlerle, 7 tekerrür İÜ 12 grupta, 21 gün süreyle çevre kontrollü deneme odasında devam etmiştir. Protein kaynağı yemler yaygın olarak üretildikleri bölgelerden üretim teknolojileri de incelenerek alınmış lardır. Ayrıca örnek alınacak fabrikaların seçiminde fabrikaların üretim kapasitelerine de dikkat edilmiştir. Araştırmada kullanılan yarı-sentetik rasyonlarda protein sadece test yeminden sağlanmış; enerji ihtiyacı nın tamamlanmasında nişasta veya bitkisel yağ kullanıl mıştır. Bu rasyonlar, bir hafta ticari broyler başlatma yemi ile beslenmiş civcivlere, 2 hafta süreyle yedir il- miştir. Bu süre sonunda eter ile öldürülen hayvanlarda direkt vücut analizi yapılarak protein birikimi tesbit edilmiştir. Protein kalite kriteri olarak P.P. D (Prodüktif Protein Değeri) ve P.E.R. (Protein Etkinlik Oranı) esas alınmıştır. Protein kaynağı yemlere ait P.P. D. ve P.E.R. değer leri sırasıyla Giresun balık ununda 45.66, 2.29; Trabzon balık ununda 49.66, 2.44; Sinop balık ununda 49.76, 2.25; Ankara tam yağlı soyasında 45.76, 2.42; Adana tam yağlı soyasında 45.19, 2.49; Adana soya küspesinde 48.95, 2.46; Ceyhan soya küspesinde 45.68, 2.59; Adana pamuk tohumu küspesinde 38.17, 2.16; İzmir pamuk tohumu küspesinde 40.46, 2.22; Bursa ay çiçeği tohumu küspesinde 35.45, 2.30; Tekirdağ ayçiçeği tohumu küspesinde ise 38.40, 2.33 olarak tesbit edilmiştir. Civcivlerin kan unlu rasyonu tüketmeyi reddetmeleri nedeniyle kan unu' nun protein değeri belir lenememiştir. Aynı protein kaynaklarına ait protein kalite değerleri arasında istatistiki önemli farklılık bulunma mıştır (P>0.05). ANAHTAR KELİMELER: Pro'îein, Protein değer i, Protein yemle- ^ ri, Prodüktif Protein değeri, Proteirr etkinlik oranı, Broiler.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D. Thesis TRIALS ON PROTEIN VALUES OF THE FEEDSTUFSS WHICH ARE RICH IN PROTEIN PRODUCED IN TURKEY Necmettin CEYLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. A -Remzi AKYILDIZ 1993, Page: 140 Jury: Prof.Dr. A. Remzi AKYILDIZ Assoc. Prof. Dr.»îk*** ^CJ3Lİ05LU Twelve samples of Turkish protein feedstuffs have been fed to day-old male Ross PM chicks to determine their protein quality. Protein feeds were taken from widely produced region in considering the technologies of the factory Furtheremore, it has been considered the production capasity in factory selection. Samples were fed in semi-synthetic rations as single protein source in amounts to give the equal percentage of protein between samples. The rations were prepared isocaloric and isonitrogenic; starch and sunflower oil were used to cover energy requirements. Chicks were kept in individual cages in temperature and humidity controlled room for 3 weeks period. Chicks has received commercial broiler feed for first week and received the experiaental diets up to end of third week. End of this period, chicks were articulated with ether and protein retention in the chicks body was determined with direct-body analyse method. P.E.R (Protein Efficiency Ratio) and P. P. D (Productive Protein Value) were considered as protein quality criterions. The P. P. D and P.E.R values of the protein feeds are respectively as fallows: 45.66, 2.29 for Giresun fish (anchovy) meal; 49.66, 2.44 for Trabzon fish (anchovy) meal; 49.76, 2.25 for Sinop fish (anchovy) meal; 45.76, 2.42 for Ankara full-fat soybean; 45.19, 2.49 for Adana full-fat soybean; 48.95, 2.46 for Adana soybean meal; 45.68, 2.59 for Ceyhan soybean meal; 38.17, 2.16 for Adana cottonseed meal; 40.66, 2.22 for izair cottonseed meal; 25.45, 2.30 for Bursa sunflower meal; 38.40, 2.33 for Tekirdağ sunflower meal. The protein value of the blood meal has not been determined because of chicks were refused to consume the diets included blcod meal. It has not been found a significant differences (P>0.05) among protein sources in the point of view of the protein quality. KEY WORDS: Protein, Protein value, Protein feeds, Produc tive protein value, Protein efficiency ratio. Broiler chicks.