Trakya ve Marmara bölgesi ekolojik koşullarında makarnalık buğday (Triticum durum Desf) üretimi
  1. Tez No: 27980
  2. Yazar: HAYATİ ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRAKYA VE MARMARA BÖLGESİ EKOLOJİK KOŞULARINDA MAKARNALIK BU?DAY (Triticum durum Desf.) ÜRETİMİ Hayati ADA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalx Danışman : Prof.Dr. Ekrem KÜN 1993, Sayfa: 140 Jüri : Prof.Dr. Ekrem KÜN Prof.Dr. Sezen ŞEHİRALİ Prof.Dr. M. Emin TUGAY Trakya ve Marmara Bölgesindeki 10 ilde, 1960 'lı yılların başında makarnalık buğday ekilisi, buğday ekim alanlarının % 60' tan fazlasını oluştururken; 1980* li yılların ikinci yarısında % 5 dolaylarına; bölgenin Türkiye makarna üretimindeki payı da % 30'lardan 1991 yılında % 6'lara düşmüştür. İklim faktörleri bakımından bölge, makarnalık buğday üretimine genel olarak elverişlidir. Ekilen toprakların yarısından fazlasının 1. ve 2. sınıf topraklar olması, bölgede makarnalık buğdaya uygun geniş bir toprak varlığının bulunduğunu göstermektedir. Yetiştirme tekniklerindeki gelişmelerin ve tohumluk dışalımının kolaylaştırılmasının da etkisiyle, bölgede yüksek verimli ekmeklik buğday üretimi hızla artarken, makarnalık buğday üretimi istatistiklere giremeyecek düzeye düşmüştür. Makarnalık çeşitlerin verimlerinin ekmekliklere göre özellikle çiftçi koşullarında düşük, makarna lık-ekmeklik buğday fiatları arasındaki farkın az olması,“dönme”nedeniyle makarnalık buğday satışlarının belirlenen baş fiatın altındaki fiatlarla yapılması da makarnalık buğday ekilisini azaltan faktörlerdir. Bölgede makarnalık buğday ekilisini artırmak için yetiştirme tekniklerinde, özellikle gübrelemeye önem verilmeli, yüksek verimli ve endüstri kuruluşlarının kalite beklentilerini karşılayacak çeşitler dağıtılmalı, makarnalık buğday fiat ve alım politikasıyla desteklenmeli, endüstri kuruluşlarıyla üreticiler arasında“sözleşmeli makarnalık buğday üretim”yöntemleri getirilmelidir. ANAHTAR SÖZCÜKLER Makarnalık ''buğday, Trakya ve Marmara Bölgesi, buğdayda verim ve kalite, makarnalık buğdayın ekolojik istekleri, buğday çeşitleri, üretimi etkileyen faktörler, buğday fiatları. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DURUM WHEAT PRODUCTION IN ECOLOGICAL CONDITIONS OF THRACE AND MARMARA REGION Hayati ADA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof.Dr. Ekrem KÜN 1993, Page : 140 Jury : Prof.Dr. Ekrem KÜN Prof.Dr. Sezen ŞEHİRALİ Prof.Dr. M. Emin TUGAY In Thrace and Marmara Region consisting of 10 provinces, the share of durum wheats in total wheat accreage which was more than 60 % in the years early 1960s has decreased to 5 % in the late 1980s. Meanwhile the regional share of national macaroni production was decreased from 30 % to 6 % in the year 1991. Climatic factors in the region were generally found suitable for the requirements of durum wheats. The sum of I. and II. classes of soils sharing more than 50 % of total sown area shows that the soil source of the region is quite vast for durum wheat production. The improvements in growing techniques, the introduction and importation of large number of high yielding wheat varieties have resulted to the rapid increase of bread wheat production causing to a marked decrease in regional durum wheat production which is now statistically negligible. The avarage yield of durum wheats inferior to that of bread wheats especially in farmers' conditions, the inefficient price differences between durum and bread wheats, as well as the price reductions in durum wheats due to yellow berried kernels were the factors causing to the decrease of durum wheat accreages. It was concluded thafc more improvements in growing techniques especially in fertilization, distrubution of high yielding varieties suitable for the quality requirements of the industry, official support in purchase and price of durum wheat, and finally the application of“contracted durum wheat production”through the cooperation between farmers and industrial institutions are needed, in order to increase the production of durum wheat in the region. KEY WORDS : durum wheat, Thrace and Marmara Region, yield and quality in wheat, ecological requirements of durum wheat, wheat varieties, factors affecting production, wheat prices. IV