Dolaylı seleksiyon ölçütü olarak karakaş erkek kuzularının testis özellikleri
- Tez No: 27981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
7. ÖZET Bu araştırma. Yüzüncü Yıl üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Uygulama Çiftliği ile Van îli Degirmenarkı Köyü'nde seçilen 4 isletmeye ait ve sayıları yas dönemlerine göre değişen Karakaş tipi erkek kuzuları üzerinde yürütülmüştür. Testis ölçütleri. ortalama 120. 150, 170 ve 200 günlük yas döneminde saptanmıştır. Karakaş erkek kuzularının testis ve sıkrotum özel likleri üzerine isletme ve doğum tipi, ana yası, günlük yas farkı ve canlı ağırlık gibi sistematik çevre etmenle rinin etkisinin araştırıldığı bu çalışmada, sözkonusu testis ve sıkrotum özelliklerinin dolaylı seleksiyon ölçütü olarak kullanılabilirliği belirlenmeye çalışılmış tır. Araştırma materyali Karakas erkek kuzularının tes tis ve sıkrotum özelliklerine ait bulgular yas dönemleri ne göre söyle sıralanabilir. 120 günlük yas döneminde, Karakas erkek kuzularında düzeltilmiş testis uzunluğu sag testis için 4.72 cm ve sol testis için 4.70 cm, testis çapı sag testis için 2.41 cm ve sol testis için 2.32 cm, sıkrotum uzunluğu 7.14 cm ve sıkrotum çevresi 15.88 cm olarak bulunmuştur. Testis ve sıkrotum özellikleri isletmelere göre değişiklik gös termiş olup, en yüksek değerler 5 nolu isletmede görül müştür. Ayrıca günlük yas ve canlı ağırlığa bağlı olarak82 testis ölçüleri artış göstermiştir. 150 günlük yaş döneminde, düzeltilmiş testis uzun luğu sag testis için 4.78 cm ve sol testis için 4.73 cm, testis çapı sag testis için 2.50 cm ve sol testis için 2.61 cm, sıkrotum uzunluğu 8.94 cm ve sıkrotum çevresi 17.18 cm olarak saptanmıştır. Testis özellikleri günlük yas ve canlı ağırlıkla birlikte artmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research work was conducted on Karakas male lambs changed their number due to age periods and main tained in Experimental Farm of Department of Animal Sci ence, University of Yüzüncü Yıl and at four farms in Degirmenarki Village, Van. The testis criteria were ac quired from average 120, 150, 170 and 200 days of age. The effect of farm and environmental factors such as type of birth, age of dam, daily age and live weight > on testis and sicrotum characteristics were considered in this study. The testis characteristics in question were mainly considered as an indirect selection criteria. The results for testis and sicrotum characteristics of the experiment material can be summarized as follows. In period of 120 days of age, the right and the left testis length and testis diameter, sicrotum length and sicrotum circumference were found 4.72 cm, 4.70 cm, 2.41 cm» 2.32 cm, 7.14 cm and 15.88 cm, respectively. The differences between testis and sicrotum characteristics appearenced in farms. The right and the left testis length and testis diameter, sicrotum length and sicrotum circumference were found 4.78 cm, 4.73 cm, 2.50 cm, 2.61 cm, 8.94 cm and 17.18 cm, respectively in period of 150 days of age. Testis traits increased with age and live weight.