Rewriting utopias: A feminist analysis of Ursula K. Le Guin's the Dispossessed, Joanna Russ's The Female Man, and Sally Miller Gearhart's The Wanderground
Ütopyaları yeniden yazmak: Ursula Le Guin?nin The Dispossessed, Johanna Russ?un The Female Man ve Gearhart?ın The Wanderground?nın feminist bir analizi
- Tez No: 279806
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Feminizm toplumsal kimlik farklılıklarını irdeleyen, kadınların toplumsal eşitlik haklarını savunan bir söylemdir. Amerika'da 19.yy' da kadınlar, ataerkil toplumun egemenliğinden kurtulmaya ve kendi kimliklerini yaratmaya odaklanmışlardır. Feministler ve tarihçiler kadın özgürlüğüne dayanan feminist hareketi başlıca üç ?dalga? `ya ayırır. Birinci dalga feminizm ana olarak 19.yy sonlarında ve 20. yy başlarında özellikle kadınların oy verme özgürlüğü bağlamında kadın sıkıntılarını inceler. İkinci dalga ise 1960'lardan 1980lere kadar dönemin sosyal ve kültürel aurasından etkilenerek kadınların nasıl daha fazla özgürlükten faydalandıklarını irdeler.Bu dönemlerden ikincisi ütopya yazılımında da önemli rol oynar keza ikinci dalga feminizm sınırları dar olan ütopya türünün yeniden dirildiği dönem olarak kabul edilir.Edebiyatta Sir Thomas More'un Utopia'sı ile başlayan ütopya geleneğinin 1970'lerde kadın yazarların ilgilerini bu yöne doğrultmalarına kadar bir erkek egemen yazın türü olduğu görülmektedir. Sir Thomas More'un ardından onun etkisinde kalan diğer erkek ütopya yazarları ütopya türünü belli sınırlar içine hapsederek bir kısır döngü içine sokmuşlardır. Bu kısır döngü içinde kadının aktif bir rolü bulunmadığı gibi, kadın ya eğitilmesi, kontrol edilmesi gereken yada tamamen görünmez bir varlık olarak varsayılmıştır. 20.yy.da özellikle feminist hareket çerçevesinde ütopya türü bir anlamda kısır döngüden kurtularak yeniden doğmuştur. Sir Thomas More'un Utopia'sı ile başlayan geleneksel ütopya paradigması feminist ütopyanın türe katılmasıyla değişmiştir ve daha eleştirel bir kimliğe bürünmüştür. Bunun en üstün örneklerinden bazılarını da ikinci dalga feminizmde görebiliriz. Bu bağlamda belirtilen dönemin önemli isimleri arasında yer alan Ursula K. Le Guin'nin The Dispossessed, Joanna Russ'sun The Female Man, ve Sally Miller Gearhart'ın The Wanderground adlı kitaplarının feminist eleştirisi ve bu eserlerdeki ütopik öğeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Feminism analyzes the social identity differences and advocates for the women?s equality rights. In the 19th century, in the U.S , women focused on how to get over patriarchal society and to create a new identity of their own. Historians and feminists study this movement under the three ?waves?. The first wave of feminism basically deals with the right to vote during the end of 19th century and the beginning of 20th century. The second wave with the influence of social and cultural atmosphere of 1960s till 1980s, concentrates on how women tried to benefit from the freedom that they might have found. And the third wave deals with women?s problems after 1980s. among these waves, the second one is thought to be the regeneration of utopia as a genre.The utopian genre which was coined with Sir Thomas More?s Utopia, was thought to be under male hegemony until the touch of female writers. The male writers who were under the influence of More, limited the genre a lot. And in their works, women did not have any active roles. Besides, they were thought to be the creatures that should be tamed and controlled or they were totally ignored. This situation has changed with the appearance of feminist utopias most of which were produced during the second wave of feminism. And in this thesis project Ursula K. Le Guin's The Dispossessed, Johanna Russ's The Female Man, and Sally Miller Gearhart's The Wanderground are analyzed in a feminist approach.