Hayal/ et ülke/ li/ ler
Dreamland and architecture
- Tez No: 114717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
HAYAL / ET ÜLKE / Lİ / LER ve MİMARLIK Yüksek Lisans Tezi Halit HALAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Utopia, yaratıcısı Thomas More tarafından bütünüyle akıl yoluyla yönetilen, ortak mülkiyete dayalı kent devleti olarak tanımlanır. Latincenin kıvraklığından faydalanarak oluşturulan sahte bir isimle, düşlerde yaşatılan mükemmel bir topluım ve ' yok yer 'canlandırılır. Tarihsel süreçler içinde de ' hayal kurma 'işi devamlılık gösterir. Hayal kurma işini, genellikle toplumsal hiyerarşi ya da örgütlenme içinde hep üst düzey zihne sahip olanlar üstlenir. Aydınlar, düşünce üreticileri, edebiyatçılar, sosyologlar, filozoflar ve iktisatçılar... Bu insanların hayallerinin ortak özelliği, mevcut toplumsal ve yönetimsel oluşumlardan hoşnutsuzluklarıma özetlenebilir. Tümü de bu endişelerini farklı anlatımlarla, ancak aynı yöntemi kullanarak ifade etmişlerdir. Sözel ya da edebi ütopya diye nitelendirilecek anlatımlarda yaratıcı, bu toplumsal ve yönetimsel oluşumdan son derece rahatsızdır. Fakat kendini de bunları açıkça dile getirebilecek kadar güçlü hissetmez. O yüzdendir ki, başka ülkeler ve toplumlar tarifleyerek işin içinden sıyrılmayı hedefler. Mimarlık bu anlatımların arasında ya kaybolmuştur, ( Platon'un Devlet'inde öyledir ) ya da yaratıcının arzu ettiği toplumu, okuyucuya aktarırken anlamayı kolaylaştırıcı bir etmen olarak kendini entegre etmiştir. ( T. More'un ada ve kent tasvirinde, T. Campanella'nın sokakları, evleri ve kent duvarlarınıifadesinde, F. Bacon'un tüm 'ev' ünitelerini gözler önüne serişinde buna rastlarız. ) Tüm sözel ütopyalar, aralarındaki zihinsel yakınlığı sürekli gözler önüne sererler. Böylece çok daha güçlü olacaklarını düşlerler. Ancak, ütopya yaratıcılarının çabalarına rağmen hiçbirinin gerçekleşmemiş olması bazen yeniden yazılmalarını engelleyip, sekteye uğratmıştır.Onun içindir ki, görünürler, kaybolurlar ve yüzyıllar sonra şekil değiştirerek ortaya çıkarlar Rönesans'ta aynen bu tanıma uyar. Toplumsal olaylar ve yönetimsel faaliyetleri, 'güvenli kent' ile tanımlayan düşünürler, tasarım ile bu problemi aşmayı dener ve 'kent ütopyalarını' oluştururlar. Sanayi devrimi ile birlikte, dünya yepyeni bir yapılanma ile karşı karşıya kalır. Oluşan yeni toplumsal örgütlenme modeli, düşünürlerin kafasını karıştırmıştır. Çok para kazanmak isteyen işverenin, işçiyi kötü ve sağlıksız yaşam koşullarına hapsetmesinin anlamsızlığına çözüm üretmeyi hedeflerler. Bu dönemdeki ütopya yaratıcılarının diğerlerinden ayıran ve önemli kılan birkaç noktayı ihmal etmemek gerekir. Herşeyden önce bu dönemde kısmen de olsa gerçekleşmiş örneklerin varlığı, ütopya yaratıcılarını heyecanlandırmıştır. Aynı zamanda bu dönemin hayalcileri söylemlerini, 'yapma' eylemi ile de güçlendirip, yeni oluşturacakları toplumda insanların yaşayacakları yerleri de tasarlamışlardır. Hem de tam bir mimari dil ile; planlar, kesitler, görünüş ve perspektivler... Tüm gerçekliklerin tartışıldığı ve yerlerini sanal olana terkettikleri günümüzde, bilim-kurgunun dahi ütopya diye yutturulmaya çalışılması yeniden 'ütopya nedir?' diye araştırma yapılmasını mecbur kılmaktadır. Bu çalışmada hedeflenen; toplum, yönetim ve mimarlık üçlüsünün arasındaki gerilim ile oluşan tüm hayallerin mimar gözüyle yeniden keşfedilmesinden ibarettir. Bilim kodu Anahtar sözcük Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Ütopya, Hayal 156 Yrd. Doç. Dr. Nihal ÇETİNTÜRK
Özet (Çeviri)
DREAMLAND AND ARCHITECTURE (M.Sc. Thesis) Halit HALAÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 SUMMARY Utopia, conducted by its creator -T. More- through intelligence, has been defined as a city-state that has been ruled in a common possession. Within a fake name, constituted by making use of Latin, an idealsociety -only alive in the phenomenon of imagination-and“ non-existent place (no where) ”have been animated. The phenomenon of imagination also appearsas a continuum in the historical process. The phenomenon of imagination generally has been undertaken by those who always have had higher level of mind in the social hierarchy or organization. Intellectuals, Creators of Idea, Litterateurs, Sociologist, Philosophers, Economists... The common characteristic of imaginations of these professionals has been concluded with theirdiscontents about the current social and administrational occurrences. Despite the various expressions, all these professionals have used same method for their explanations of imagination. The creator has been extremely uncomfortable about the current social and administrational occurrences in their expressions that have been qualified as a verbalor literal Utopia. On the other hand, he has not been confident to reveal clearly these occurrences. As a result of that, the creator has aimed to relieve himself by describing another state and society. In these expressions, architecture has either disappearedor, like Plato's State, integrated itself as a feature to make easy understanding while the creator's society has been explained. (In T. More's description of Island and City, in T. Campanella's explanation of streets,houses, city walls, in F. Bacon's definition of home units) All verbal Utopias always make their mental affinities visible. By this way, they expect to be strengthened. However, the situation of non-existence of these Utopias is sometimes an obstacle for reconsideration and rewriting of Utopias, despite the efforts of their creators. For this reason, they become visible and invisible, and then they come into being as reformedones after centuries. Renaissance exactly fits in this definition. These professionals who have defined the current social occurrences and administration alactivities with secure-city have attempted to overcome this consequence with designing, and they have formed city-utopias. Within Industrial Revolution, the world has been introduced to a new social organization. This new model of social organization has made the creators' mind confused. This model has aimed to solve the absurdity of the situation in which workers' life conditions have become undesirable while employer's wealth has incredibly increased. In this period, some points that have made the creators of Utopias distinguish and important from others, should not be neglected. Although there has been a partial existence of some examples of Utopias, these examples have made the creators of Utopias excited. At the same time, the creators of this period also have strengthened their statements with“ making ”and designed living quarters in their newly formed society by using exact architectural terms; plan, sections, elevations and perspectives. Today, all types of realities are being discussed and replaced with virtual ones. And also, Science-Fictionis being discussed and even believed as an Utopia; so that the question of“what is Utopia?”has to be requestioned and reexamined. In this thesis, the aimcontains re-exploration of all imaginations that existin tension between society, administration and architecture. Science code Key words Number of page Adviser Utopia, Dreaml 156 Yrd. Doç. Dr. Nihal ÇETİNTÜRK