Eros ve uygarlık
Eros and civilization
  1. Tez No: 279810
  2. Yazar: ŞÜKRİYE MİNE ÇALTI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tarihsel dönemler ile birlikte üretim biçimleri, toplum, dolayısıyla kültür yaşamı `ilerleme' göstermiştir.Bu `ilerleme' olgusu ise çalışmada Antik Yunan'ın toplumsal tarihinde doğaya atfedilen gücün niteliğini ortaya koyarak irdelenmiştir. Antik Yunan kültürünün çalışmada örneklem seçilmesinin sebepleri arasında Yunan kültürünün, Avrupa medeniyetlerinin miladı olarak görülen birey olgusunun temelini taşıması; yanı sıra, hem tarih öncesi hem de tarihsel dönemleri bir köprü gibi bağlaması nedeniyle, insanlığın ilerleyişini?bir diğer ifadeyle doğa karşısında kazandığı zaferi?izleyebileceğimiz geçiş ve dönüşümleri içermesidir. Tarih öncesi dönemler ile tarihsel dönemler arasındaki doğaya atfedilen güçlerin tanımı ve kapsamının geçirdiği dönüşümleri izlemenin önemi ise bu dönüşümleri toplumsal cinsiyet bağlamında eleştirel olarak değerlendirebilmenin imkânını taşımasındandır. Yunan kültüründe doğa ve cinsiyet arasındaki bağlantı, eril tanrılarda açıkça gözlenebildiği gibi, doğaya atfedilen güçler alanının eril güçler tarafından temsil edilmesinde yatar.Bu eril güçlerin doğaya atfedilen güçler alanında temsil ettiği değeri ve anlamı saptayabilmek için ise Antik Yunan'ın kültürüne toplumsal tarihi ile bütün olarak bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the historical periods, modes of production, society, and, by extension, cultural life have ?progressed.?In this dissertation, this concept of“progress”is investigated by demonstrating the nature of power attributed to Nature in Ancient Greece. The culture of Ancient Greece provides a typical example for its unique historical position where the first seeds of the idea of the individual, the most essential element of the Western thought, have emerged and pre-historic and historic periods converge, during which movement one can trace the transitions and transformations that the human progress--i.e. the human victory over Nature--has undergone.Tracing the transformations of the definitions and content of the forces which have been attributed to Nature is singularly important, for it provides a unique ground for critiquing and evaluating these transformations in the context of gender politics.The relationship between Nature and gender lies in the fact that the forces attributed to Nature are represented by the male forces embodied in the male deities of the Greek Pantheon. In order to reach an understanding of the value and significance represented by these male forces in the arena of the forces attributed to Nature, a holistic view has been taken towards Ancient Greek culture and its historical context.