Sosyal ağ analizi yöntemi ile ağızdan ağıza pazarlama etkisinin arttırılması: Veri setleri üzerinde uygulama
Enhancing the effects of word-of-mouth marketing with social network analysis method: Application on data sets
- Tez No: 279831
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SOYUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bilgi ve iletişim alanında yaşanan devrim niteliğindeki gelişmeler, bilgi ve iletişimağları etrafında yapılanan yeni ekonomilerin doğuşunu olanaklı hale getirmiştir.Gözlemlenen bu paradigma kayması ile değişen pazar şartlarına göre biçimlenmişpazarlama kavramları ve kampanyalarının uygulanması zorunlu hale gelmiştir.Tüketicilerin günlük, iş ve özel yaşamlarında gerçekleştirdiği faaliyetlerin kayıt altındatutulabilmesi ile verilerin üretim ivmesi artmış, bu verilerin toplanıp depolanması veanlamlandırılmasıyla sosyal ağ analizi kavramının önemi ve uygulamalarının etkinkullanımı zorunluluk haline gelmiştir. Sosyal ağların oluşumu, yapısal özellikleri veanalizi için; bireylerin, grupların, örgütlerin ve ilişkili sistemlerin birbirleri ile ne tiptebağlantılı olduğu anlaşılmalıdır. Bu kapsamda, bu çalışmada sosyoloji literatüründekisosyal ağlara ilişkin teoriler tekrar gözden geçirilmiştir. Yakın dönem pazarlamaliteratüründeki eğilim, ?Ağızdan Ağıza Pazarlama? olarak adlandırılan, tüketicilerarasında ürün veya hizmetler hakkında kendiliğinden gerçekleşen pozitif iletişimoluşturulmasına odaklanmıştır. Kurulacak bu iletişim ile ürün veya hizmetlerintüketimini arttıracak yegâne unsur, iletişime giren tüketiciler arasındaki sosyal bağıngücüdür. Güçlü sosyal bağlara sahip kişilerin tavsiyeleri ile kişiler satın alma kararsürecini daha hızlı geçebilmektedirler. Bu çalışmada; kişiler arasındaki sosyalbağları ortaya çıkarmak için veri setleri üzerinde sosyal ağ analizi yapılmış olup,çıkarımlar görselleştirilerek kişilerin sosyal ağlar üzerindeki bağlantıları, bubağlantıların kuvvetleri ve ağızdan ağıza pazarlama kampanyalarında kilit roloynayacak kişilerin tespiti mümkün olmuştur. Analizlerde kullanılan veri setleri Türkkullanıcılar tarafından popüler olan çevrimiçi sosyal ağlardan elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
The revolutionary improvements upon the subjects? knowledge and communicationmake the new economic structures birth possible in terms of the same subjects. Thechanging applications of marketing concepts and campaigns due to the observedparadigm shift, make these applications compulsory. Since it is possible to follow all thework related and private activities of consumers, data production accelerated. Throughthese data which are aggregated and stored, the data gained meaning and becomenecessary to understand the importance of social network analysis along with the activeutilization of its applications. In order to understand the formation, structuralcharacteristics and analysis, it is important to know the various types of relations amongthe groups, organizations and connected systems.In this context, in this thesis the theories upon social networks in the sociologylitterateur have been revised. The trend of recent marketing litterateur is called ?word ofmouth marketing?; word of mouth marketing is focused on the positive spontaneouscommunication creation about product and services. With this communication, the onlyfactor which makes the consuming of the product and services; is the power of socialties among the consumers who interact with each other. Because of the advices ofpeople who have strong ties, the process of making purchase decisions become shorter.In this thesis, in order to discover the people who can play a key role in word of mouthcampaigns, the social network analysis have been made upon the data sets with the aimof uncovering the social ties among people, afterwards the outcomes have beenvisualized and the power of social ties have been determined. The data sets which havebeen used in the analysis, obtained by the online social networks that are popular withinTurkish users.