Neo-liberal siyasal dönemde Türk yazılı basın haber içeriklerinde akademisyen kimliğinin kurulumu
Installing academics identity in Turkish print news content in neoliberal political term.
- Tez No: 279830
- Danışmanlar: PROF. DR. NASIR NİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Türkiye'de 1980 ile başlayan neo-liberal dönemin, akademisyenler üzerinde bir takım etkilerinin bulunduğunu söylemek mümkündür. Kuşkusuz ki akademisyenler yaşadıkları toplumdan bağımsız değildir. Belirli bir dönemin ve toplumun ürünü olarak akademisyenler toplumda yaşanan sosyo-ekonomik ve kültürel değişimlerle karşılıklı bir ilişki içersindedir. Toplumsal değerler sistemi akademisyenleri etkilemekte veya bizzat akademisyenler tarafından yeniden üretilmektedir. Bilimsel gelişmenin ortaya çıktığı dönemlerden günümüze kadar akademisyenlerin toplumsal dönüşümlerden bağımsız kalamadığı görülmektedir. Akademinin ortaya çıkışı, bilimsel gelişmeleri hazırlayan toplumsal koşullar ve bilimin kurumsallaşma süreçleri, akademisyen kimliğinin temel niteliklerine ulaşmada belirleyici olmuştur.Öte yandan, günümüz akademik kimliklerini anlamak için akademik kimliklerin belirlenmesinde katkısı olan bu tarihsel ardalana yeni dönemin bazı niteliklerini de eklemek gerekmektedir. Günümüz toplumunda ekonomide yaşanan değişimler kültürel yaşantıyı da yoğun bir şekilde etkilemektedir.. Bu süreç sonunda, kültürel yaşantının veya kimliklenme pratiklerinin piyasa değerleriyle şekillendiğini görmek mümkündür. Akademik kimlikler için de kimliksel sunumlar, imaj veya gösteri önemli bir tanımlama biçimi haline gelmektedir. Bu gelişmelerin de Türkiye'de önemli bir yansıması bulunmakta, özellikle 1980 sonrası kültürlenme biçimleri Türk akademisyeni için de geri döndürülemez süreçlerin başlamasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is possible saying that neo-libaeral period that starts after 1980s affected academicians. No doubt that academics are not isoleted society they live. Academicians created by society and a certain period are interactively releated to sosyo- economic and culturel changes in society. System of social values affects academicans or it is recerated by academicans. İt is understand that academicans have been impressed social changes since the emergence of scientific advances. The emergence of academy, social conditions prepared scientific developments and the institutionalization of science processes have devisived in the fundamental characteristic academician identity.On the other hand, it is necessary for understanding current academic identities, we must embeded the distinguishing qualities of new times to this historical backround. The economic changes in the modern society have affected culturel life as well. At the end of this process, cultural life and identities are formed by capitalist values. Also, the prensetation of identity, image or show have became important for academic identities. İt is possible that we can see this developments in Turkey, especially after 1980.