Travma yaşantısı olan üniversite öğrencilerinin baş etme becerilerini geliştirmede psikodramanın etkisi
The impact of psychodrama on developing coping capabilities of university students who experience trauma
  1. Tez No: 279862
  2. Yazar: ŞERMİN AYTAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, psikodrama' nın travma yaşantısı sonrası başetme becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma, eşleştirilmiş ön-test, son-test deney ve kontrol gruplu desendir. Araştırmada bir deney ve bir kontrol grubu yer almıştır. Eşleştirme ölçütü olarak, klinik tanı almamış üniversite öğrencilerinin, travmatik yaşantılarının sayısı, süreğenliği, hali hazırda yaşamlarındaki etkilerinin yoğunluğu ve daha önce profesyonel destek almamış olmak alınmıştır.Araştırma, Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Lisans Programında 2009-2010 eğitim - öğretim yılında öğrenim görmekte olan öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. 215 Öğrenciye, demografik bilgi formu, çalışmaya gönüllü katılım için iletişim formu, Başa Çıkma Tutumları Ölçeği ve Olayların Etkisi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 51 öğrenci ile iletişime geçilmiş, 42'si ile görüşme yapılmıştır. Görüşmelerde travmatik yaşantı bilgi formu doldurulmuştur. Bu bilgiler değerlendirilerek, deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubu, 2 erkek - 8 kadın, kontrol grubu, 3 erkek -7 kadın üyeden oluşmuştur. Deney grubuna çalışmadan önce ve sonra Belirti Tarama Listesi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma, 14 hafta, 80 saat olarak gerçekleştirilmiştir.Veriler, Mann Whitney-U Testi ve ile Wilcoxon İşaretlenmiş Mertebeler Testi ile sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of psychodrama on post-trauma experience coping capabilities. The research is a paired pre-test, post-test experiment and control group pattern. The research contains an experiment group and control group. The number and the chronicity of traumatic experiences of university students who have not been diagnosed clinically, the intensity of their impacts in their current life and lack of prior professional support were taken as the criteria for pairing.The research was conducted with the undergraduate students studying in Marmara University, Guidance and Psychological Counseling Undergraduate Program in 2009-2010 Academic Year. A demographic information form, a contact form for volunteer participation in the study, the Impact of Event Scale-Revised, the COPE scale was applied to 215 students. 51 students, who voluntarily wanted to participate in the study, were contacted and 42 students among them were interviewed. During the interviews, the students completed the traumatic experience information form and the experiment and control groups were created based on the information on these forms. The experiment group consisted of 2 males and 8 females while the control group consisted of 3 males and 7 females. The experiment group was applied the Symptom Check List-90-Revised Scale before and after the study. The study was realized for 14 weeks, 80 hours.The data of the study were tested by Mann Whitney-U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test.