Göz izleme ve video kaydı yöntemleri ile ilköğretim yedinci sınıf matematik dersi öğretim yazılımlarının kullanışlılığının değerlendirilmesi
Usability test of primary seventh grade mathematics instructional software with eye tracking and video recording methods
  1. Tez No: 279867
  2. Yazar: İSMAİL TONBULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırma kapsamında göz izleme ve video kaydı yöntemleri kullanılarak ilköğretim yedinci sınıf matematik dersi öğretim yazılımları kullanışlılık açısından incelenmiştir. Araştırmanın modeli durum (case study) çalışmasıdır. Araştırma içerisinde on tane ilköğretim yedinci sınıf öğrencisi yer almıştır. Öğretim yazılımında verilen görevleri gerçekleştiren kullanıcıların göz hareketleri ve videoları kaydedilerek incelenmiştir. Kullanıcıların görevi gerçekleştirmesi sırasında gözlerinin izlenmesi ve kayıt edilmesi sonucu göz tarama yolları, göz sıcaklık haritaları, toplam göz odaklanma sayıları, göz bekleme süreleri ve göz odaklanma sıralamaları elde edilmiştir. Elde edilen göz izleme verileri görsel şekle çevrilerek çalışmanın bulgularında yer verilmiştir. Kullanıcılara görevleri gerçekleştirdikten sonra memnuniyet kontrol listesi uygulanarak yazılım hakkındaki görüşlerine ulaşılmıştır. Kullanıcıların kayıt edilen video görüntüleri üzerinde kodlama işlemi yapılarak göz izleme verileri ile kullanıcı davranışları karşılaştırılmıştır. Araştırma içerisinde kullanıcıların cinsiyet faktörü, görev tamamlama süresi ve görev tamamlama başarısı açısından incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kullanışlılıkla ilgili literatür kapsamında tartışılmış ve öğretim yazılımı arayüzlerine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the usability of primary seventh grade mathematics instructional software with eye tracking and video recording methods. The research design is case study. Ten primary seventh grade students participated in the research. Eye movements and videos of users who have performed the tasks given in instructional software have been saved and investigated. During the users have performed the tasks, as a result of tracking and recording of their eyes, eye scan path, eye heat map, total fixation count, eye dwell time and fixation sequence data have been obtained. Obtained eye tracking data has been converted into visual shape and presented in study findings in this type. After users performed the tasks, users? opinions about software has been reached by applying satisfaction checklist. Eye tracking data has been compared with users? behavior by encoding process on users recorded video. Users? gender factor has been examined in terms of task completion time and task completion success in research. The findings have been discussed within usability literature and suggestions have been made for instructional software interfaces.