İlköğretim 7. sınıf görsel sanatlar dersi röprodüksiyon konusunun, müze eğitim atölyeleri ortamında işlenmesinin incelenmesi
The analysing of reproducing subject, which is involved by the education programme of primary 7th grade's visual arts lesson, is worked in museum training workshops
  1. Tez No: 279900
  2. Yazar: YEŞİM GÜZİN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma ilköğretim 7.sınıf Görsel Sanatlar Dersi öğretim programında yer alan röprodüksiyon konusunun müze eğitim atölyelerinde işlenmesinin incelenmesini kapsamaktadır.Çalışmada ilk olarak sanat eğitimi, müze kavramı ve röprodüksiyon konusu ayrı ayrı ele alınacak,13 yaş çocuğunun sanatsal gelişimi üzerinde durulacaktır. Ardından görsel Sanatlar dersi 7.sınıf programı incelenecektir.Bir sonra ki aşamada müze eğitim atölyelerinin görsel sanatlar dersi eğitimi amacıyla kullanımı üzerinde durulacak. Hasbahçe ilköğretim okulu 7. Sınıf öğrencilerinden oluşan iki gruba sınıf içinde ve müze eğitim atölyesi ortamında röprodüksiyon çalışması uygulamalı olarak yapılacaktır. Aynı öğrencilere müze ve röprodüksiyon konuları hakkında bilgi verilecektir . İlki mayıs ayında , ikincisi ekim aynıda olmak üzere başarı testi yapılacaktır.Son olarak iki grubun yaptığı uygulama çalışmaları ve başarı testine verdikleri yanıtlardan yola çıkarak elde edilen veriler doğrultusunda öneriler getirilecektir.
Özet (Çeviri)
This research includes the analysing of reproducing subject , which is involved by the education programme of primary 7th grade?s Visual Arts Lesson , is worked in museum training workshops .In this work, at first art education , museum concept and reproducing subject will be analysed separately and a 13 years old chid?s artistic devolopment will be focused . Then , Visual Arts Lesson?s proramme of 7th grade will be analysed .On the next stage we will focus on the usage of the museum workshops aiming the education of Visual Arts Lesson . Two groups of Hasbahçe Primary School?s 7th grade students will practice the reproduction work both in a class and in a museum training workshop . Informations about museum and reproduction subjects will be given to the same students . The first achievement test will be made in May and the second one will be in October .Finally , according to these groups? practice Works and also their results? of achievement tests suggestions will be made .