Eskişehir il merkezindeki devlet ve özel lise müdürlerinin yönetici davranış biçimleri
Public and private high schools principals? administrator behaviour forms in Eskişehir city center
- Tez No: 279914
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma, 2006?2007 öğretim yılı içinde, Eskişehir il merkezindeki devlet ve özel lise müdürlerinin yönetici davranış biçimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda Eskişehir ili merkezindeki beş özel ve 20 devlet lise müdürü olmak üzere toplam 25 lise müdürü ile görüşme yapılmıştır. 25 lise müdürüne dokuz soru yöneltilmiştir. Pilot uygulama meslek lisesi müdürleri ile yapıldığı için meslek liseleri esas uygulamada görüşmeye alınmamışlardır.Araştırmanın güvenirliği için araştırmacı ve uzmanlar verileri ayrı ayrı kodladıktan sonra karşılaştırmışlardır. Kodlamalarda uyum düzeyinin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Bulgu ve yorumların sunumunda her bir soruya ilişkin tema ve alt temalara ilişkin ilgili verilerden örnek cümleler aktarılmıştır.Araştırmanın hem devlet hem özel lise müdürleri açısından genel sonuçları şöyledir: Lise müdürleri duruma göre çok farklı yönetici davranış biçimleri göstermektedirler. Devlet ve özel lise yöneticilerinin astlarına iş yaptırırken uyguladıkları yönetici davranış biçimlerinin ?katılımcı, otoriter, paylaşımcı, danışmacı, demokratik, yasa uygulayıcı, uzlaştırmacı, bilgilendirici, dinleyici, ödüllendirici, uyarıcı, cezalandırıcı, problem çözücü, iletişimsel, çıkar odaklı? şeklinde olduğu görülmektedir. Ayrıca devlet lise müdürleri daha çok ?yasa uygulayıcı, uzlaştırmacı, sistemi devam ettirici? yönetici davranış biçimleri gösterirken; özel lise müdürleri ?otoriter, gelişimsel, iletişimi yüksek "yönetici davranış biçimleri göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to find out the administrative behaviour styles of private and state high school principals working in the central high schools in Eskişehir city center in 2006-2007 educational year. In accordance with the objective of the research, five private and twenty state high school principals were interviewed. These twenty-five principals were asked nine questions. Principals of vocational high schools in Eskişehir city center were taken as the subjects in the pilot research.To provide reliability, both researcher and experts encoded the data seperately and compared their coding. Agreement percentage of the coding were close to each other. Presenting the findings and the interpretation, a few statements of principals were quoted from data related to the theme and sub-themes of each question.The research has reached some significant general results in point of both private and state schools? principals. High school principals has shown their own administrative behavior styles varying situationaly in great degrees. It has appeared that private and state school principals have applied ?cooperative, authoritative, sharing, consulting, democratic, law implementing, reconciling, informative, listening, rewarding, premonitory, punishing, problem solving, communicative and interest focused? administrative behavior styles when they make their subordinates do tasks. However, while state school principals has been seen to be more law implementing, reconciling and showing more administrative behavior styles to keep on the system working, private school principals have been seen to adopt more ?authoritarian, improvement-oriented and highly communicative? administrative behaviour styles.