Amerika Birleşik Devletleri eğitim sistemi ile Türk eğitim sisteminde denetim alt sistemlerinin karşılaştırılması
The comparison of supervision subsystems in the educational systems of the United States of America and Turkey
- Tez No: 279919
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu araştırmada Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Sistemi ile Türk Eğitim Sisteminde denetim alt sistemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Her iki ülke denetim sistemi amaç ve politika, denetim hizmetlerinin örgütlenmesi, denetçilerin görevi, denetçilerin yetiştirilmesi ve denetim sistemindeki sorunlar açısından incelenmiştir.Araştırmada veriler doküman incelemesi ve görüşme nitel araştırma yöntemleri ile toplanmıştır. Araştırmanın ilk dört alt amacına ilişkin verilerin toplanmasında ağırlıklı olarak yazılı materyaller kullanılmış, bunun yanı sıra ABD denetim sistemindeki eğitimcilerle yapılandırılmamış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın her iki ülkenin denetim sisteminde yaşanan sorunlarını ortaya koymayı amaçlayan beşinci alt problemi kapsamında hem doküman incelenmesi yapılmış hem de Ankara ve Atlanta şehirlerinde görev yapan denetçilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Denetçilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden ve doküman incelenmesinden elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular karşılaştırılarak ABD denetim sistemi ve Türk denetim sisteminin benzerlik ve farklılıkları ortaya konmuştur.Araştırma bulgularından bazıları şu şekildedir:ABD eğitim sisteminde denetimin başlıca amacı öğretimi geliştirmektir. Türk eğitim sisteminde denetimin eğitim sisteminin tamamına ilişkin bir amacı bulunmamakla birlikte, ilköğretim okullarının mevzuattaki denetim amaçları öğretimi geliştirici nitelikte olmaktadır. ABD denetim sisteminde denetim bir takım çalışması olarak görülmekte, denetim sürecinde çeşitli düzeydeki denetçiler görev almaktadırlar. Türk eğitim sisteminde denetim ilköğretim düzeyinde ilköğretim denetçileri, ortaöğretim düzeyinde ise bakanlık denetçileriyle sınırlandırılmaktadır. ABD eğitim sisteminde öğretmen değerlendirilmesinde süreç ve sonuç değerlendirme bir arada kullanılmaktadır. Türk eğitim sisteminde öğretmen değerlendirmesinde ağırlıklı olarak sonuç değerlendirilmesi yapılmaktadır.ABD eğitim sisteminde denetim eyalet düzeyi, ara düzey ve yerel düzeyde çalışan çeşitli birimler tarafından yapılmaktadır. Türk eğitim sisteminde denetim hizmetleri Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki farklı denetim birimi tarafından yapılmaktadır. Türk eğitim sisteminden farklı olarak ABD eğitim sisteminde görevi sadece okulları ve okul personelini denetlemek olan denetçiler bulunmamakta, denetim görevi çeşitli pozisyonlardaki kişilerin görevlerinin bir bölümünü oluşturmaktadır.ABD eğitim sisteminde denetçiler ağırlıklı olarak üniversitelerin lisansüstü programları aracılığıyla yetiştirilmektedirler. Türk eğitim sisteminde ise denetçiler hizmet içi eğitim ve görev başında yetiştirme olmak üzere iki bölümden oluşan programlar aracılığıyla yetiştirilmektedirler. Her iki ülkenin denetim sisteminde zaman yetersizliği ve denetçi yetiştirmedeki problemler gibi ortak sorunlar yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the supervisional subsystems in the educational systems of the United States of America (USA) and Turkey. The supervision systems of both countries are investigated in terms of purpose and policy, organization of supervision services, duties of supervisors, training of supervisors and problems in supervisional systems.In this research, data are collected via qualitative research methods such as document analyses and interviews. For the collection of the data set associated with the first four purposes of the study, written documents are implemented. Besides, unstructured interviews are performed with the educators from the supervisional system of the USA. With in the scope of the fifth sub-problem of the research which aspires to exhibit the problems experienced in the supervisional systems of the two countries, both the written documents are investigated and interviews are carried out with the supervisors serving in the cities of Ankara and Atlanta. The data obtained from the semi-structured interviews and investigation of documents is analyzed using the methods of descriptive analysis and content analysis. The similarities and the differences of the supervisional systems of the USA and Turkey are exhibited by comparing the findings obtained.Some of the findings of this study are as follows:The main purpose of supervision in the educational system of USA is to improve instruction. Although supervision in Turkish educational system does not have a purpose related to the complete educational system, the purposes of supervision regulations in elementary schools in the regulations have improving nature in terms of teaching. In the supervisional system of the USA, supervision is seen as a team work and supervisors from a variety of levels are in charge of the supervision process. In Turkish educational system, while the elementary school level supervision is limited to elementary school supervisors, middle school level supervision is limited to ministry supervisors. In the educational system of the USA, both the process assessment and result assessment are used for the evaluation of teachers. In the Turkish educational system, result assessment is predominantly used for the teacher evaluation process.Supervision is carried out by a variety of units which work at state level, intermediate level and local level in the educational system of the USA. In the Turkish educational system, supervision services are done by two different supervision units connected to the Ministry of National Education. Unlike Turkish educational system, educational system of the USA does not have supervisors who are in charge with supervision of schools and school staff only, instead, supervision services constitute some part of duties of individuals who are in a variety of positions.In the educational system of the USA, the supervisors are trained through graduate programs of the universities. In Turkish educational system, supervisors are trained by programs consisting of two parts such as in-service training and on-duty training. In the supervisional systems of both countries, similar problems such as inadequacy of time and difficulties in supervisor training are experienced.