Amerika'da Nazari ve Ameli Terbiye Serisi 9. ve 10. cüzlerinin transkripti ve değerlendirilmesi
The transcript and evaluation of the 9 th and 10 th of section of theoryand practice of education in America
  1. Tez No: 853173
  2. Yazar: ÇETİN KISAYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ÖNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yeni Türk Devleti kurulup Cumhuriyet idaresine geçildikten sonra Osmanlı'dan bu yana devam edegelen çağdaşlaşma hareketi; siyasal, ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda tüm hızıyla devam etti. Bu alanlardaki değişimlerle beraber eğitim sisteminde de köklü düzenlemelere gidildi. Amerika'da Nazari ve Ameli Terbiye Serisi adlı eser, eğitim alanındaki değişimleri inceleyen, yeni eğitim modelleri arayışlarına meraklı Türk okuyucuları için sade bir anlatımla Amerikan eğitim sisteminin idaresi, mali kaynakları, dayandığı yasal düzenlemeler ve halk eğitimi hakkında bilgiler verilmiştir. Serinin yazarları Amerikan Protestan misyonerlik teşkilatı olan Board yani ABCFM ile yakın ilişkiler içinde olan eğitim uzmanlarıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nin eğitim sistemi, ülkenin tarihî, coğrafi ve toplumsal çeşitliliğinden kaynaklanan öznel özelliklere sahiptir. Federatif yönetim sisteminin uygulandığı Amerika Birleşik Devletleri'nde her eyalet kendi eğitim sistemini belirler. Amerikan eğitim sisteminin vazgeçilmez prensibi, dini ve siyasi baskılardan uzak bağımsız düşünen bireyler yetiştirmektir. Amerikan eğitiminde sadece akademik değil, aynı zamanda fiziksel ve kültürel gelişim de asla göz ardı edilmez. Okulların geniş koridorlu, yüksek pencereli ve çeşitli ek birimlere sahip binalar olması, spor alanları, kütüphaneler, müzeler gibi birimlerin de okullara eklenerek öğrencilere zengin bir öğrenme ortamı sağladığı su götürmez bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
After the establishment of the new Turkish state and the transition to a Republican administration, the modernization movement that had been ongoing since the Ottoman era continued at full speed in political, economic, cultural, and social realms. Alongside changes in these areas, significant transformations were implemented in the education system. The book titled“Nazari ve Ameli Terbiye Serisi”(Theoretical and Practical Training Series) in the United States examines the changes in the field of education, providing Turkish readers interested in the quest for new educational models with a simple narrative about the management, financial resources, legal regulations, and public education of the American education system. The authors of the series are education experts closely associated with the American Protestant missionary organization known as the ABCFM (American Board of Commissioners for Foreign Missions). The education system of the United States has subjective characteristics derived from the historical, geographical, and social diversity of the country. In the federative governance system of the United States, each state determines its own education system. The indispensable principle of the American education system is to cultivate independent thinkers free from religious and political pressures. American education emphasizes not only academic but also physical and cultural development. The undeniable fact is that schools, with their spacious hallways, high windows, and various additional units, provide students with a rich learning environment by incorporating facilities such as sports fields, libraries, and museums.