Yabancı dil öğrenen yetişkinlerin grup dinamiğinin ve sınıf atmosferinin dil öğrenmeye etkisine ilişkin görüşler
The adult learners? views related to the effect of group dynamics and classroom atmosphere on foreign language learning in adult language classes
- Tez No: 279947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen yetişkinlerin oluşturduğu öğrenme ortamlarında grup dinamiğinin ve sınıf atmosferinin yabancı dil öğrenme üzerine etkisine ilişkin yetişkin görüşlerini belirlemektir.Araştırma tarama modelinde olup, araştırmanın çalışma grubunu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ankara, Çankaya ve Mamak Halk Eğitim Merkezlerinde İngilizce kursuna katılan yetişkinler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak araştırmacı tarafından geliştirilen likert tipi anket kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 75 yetişkinden 45'i kadın ve 30'u erkektir. Anket yabancı dil öğrenen yetişkinlerin öğrenme özellikleri, sınıf atmosferinin yabancı dil öğrenme üzerine etkisi ve grup dinamiğinin yabancı dil öğrenme üzerine etkisini bulmaya yönelik üç bölümden oluşmaktadır.Araştırmaya katılan yetişkinlerin doldurduğu likert ölçekli anket sonuçlarına göre yetişkin öğrenenlerin yabancı dil öğrenmesinde içerisinde yer aldıkları sınıfın ve bu sınıfta hâkim olan sınıf atmosferinin, öğrenenler arasındaki ilişkinin ve grup dinamiğinin yabancı dil öğrenme üzerine etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Yabancı dil öğrenen yetişkin öğrenenlerin özellikleri andragojinin dayandığı temel varsayımlarla uyumluluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of group dynamics and classroom atmosphere on adult learners in foreign language classes and adult language learners? personal views on this effect.The study group of this research is the 75 adult learners (45 women, 30 men) who attend to English language courses in Çankaya and Mamak Public Training Centers that are the bounded to Ministry of Education. For data collection a likert type questioner that developed by the researcher has been applied to the participants. The questioner included three parts; the qualities of adult learners, the effects of classroom atmosphere on foreign language learning, the effects of group dynamics on foreign language learning.The result of the study indicated that the classroom that the adult language learners study, classroom atmosphere, communication between the learners, group dynamics have effect on language learning. There is relevant a meaningful result between language learning achievement and motivation and the classroom that the student in. The qualities of adult language learners are in capability with the basic assumptions of andragogy.