Türk müziğinin değişimindeki toplumsal etkenler bağlamında Türk müziğinde 21. yüzyıl oluşumlarının değerlendirilmesi
An evaluation on 21. centuries constitutions on Turkish music in the context of social factors effective on the alteration in Turkish music
  1. Tez No: 280000
  2. Yazar: DENİZ AYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL MURTEZAOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türk müziğinin değişiminde 21. yy. oluşumlarına ışık tutmak ekseninde olunan bu çalışmada öncelikle, konuya giriş kapsamında konunun amacı ve konuyu işleyiş yöntemleri ele alınmış, Türk müziğindeki değişim, toplumsal etkenleri ile konuya genel bakış çerçevesinde irdelenmiştir. İkinci aşamada ise, Türk müziğindeki değişimin genel yapılanması müzikal anlamda ele alınıp, zaman içerisinde değişen yapı, kavramlar ve bunların genel oluş şekli ortaya konulmuştur. Buna bağlı olarak gelişen üçüncü aşamada ise olaylar ve olgular itibari ile değişimde dönem kavramı vurgulanarak, Türk müziğinin ?yüzyıl? çerçevesindeki değişiminin genel değerlendirilmesi yapılmış, son aşamada bu değişime etki eden olgu ve kişilikler evreler bazında ele alınıp, 21. yy. oluşumları ortaya konmaya çalışılarak öneriler bazında sonuca doğru gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
First, the aim of this study and the process methods are mentioned here, then the alterations in Turkish music are studied with the main lines in the context of social factors. Second, general structure of the alterations in Turkish music are considered in a musical sense then the structure and the concepts changed in times and their forms are evaluated. Accordingly, the concept of the period is empasized by the facts and the events, and the alterations in Turkish music during a hundred years are evaluated in general. Finally, the characters and the facts impressing on these alterations are studied on the basis of the stages, and some suggestions concerning the constitutions of 21st century are offered.