Türk resim sanatının grafik tasarıma etkileri
Effects of Turkish picture art on graphical design
  1. Tez No: 280001
  2. Yazar: NESRİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sanayi devrimi sonrasında oluşan ekonomik rekabet ortamından etkilenen endüstriyel ürünler tasarımı, reklamcılık, tanıtım ve pazarlama ile etkileşimdeki grafik tasarım uygulamaları, kendi içinde fark oluşturmak için resim gibi diğer sanat uygulamalarından etkilenmiştir.Bu çalışmada Türk resim sanatının grafik tasarımdaki etkileri çeşitli sanatçıların illüstrasyon, tipografi, afiş gibi alanlarda verdikleri eserler dikkate alınarak incelenmiştir.İlk olarak Türk resim sanatı ve grafik tasarıma genel bakış yapılmış olup tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmiştir.Daha sonra tipografi, illüstrasyon, kitap ve dergi kapağı tasarımı, afiş tasarımı ,sinema afişleri, ambalaj tasarımında ve özgün baskı alanlarında Türk sanatçılarının uygulamaları incelenerek Türk resim sanatının bu alanlardaki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Graphical Design applications is interacted with Industrial Product Design, Advertising , Presentation and Marketing are influenced directly by Economical competition which was triggered by Industry Revolution In order to provide competitional differentiation and superiority according to other applications, Graphical Designer are influenced by other art area like picture art. In this study, effects of Turkish picture art on graphical design are observed by considering some applications on tipography, poster art, illustration.Firstly, Turkish picture art and graphical design is evaluated generally with historical progression.In the next section, effects of Turkish picture art on graphical design are observed by considering applications of Turkish artists on tipography, illustration, book and magazine cover design , poster design and movie posters package design and printmaking .