Klasik Türk şiirine ait bir Mecmû'a-i Eş'âr
The old collection of classic divan literature poems
  1. Tez No: 280022
  2. Yazar: FATİH KIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 780
Özet
Klasik Türk edebiyatının altı yüzyılı aşan tarihi içinde, şairlerin estetik zevklerini yansıtan birçok eser verilmiştir. Bu eserlerden biri de şiir mecmû`a'larıdır. Üzerinde çalışılan mecmû`a, 06 Mil Yz A 7301 arşiv numaralı, Ankara Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu'nda 470 numaralı dvd'de kayıtlıdır. Mecmû`a-i Eş`âr adlı bu eser 64 şaire ait, muhammes, musammat, tahmis, nazire, kaside ve gazellerden oluşan, toplam 647 şiirden oluşmaktadır. Bu şiirlerin büyük kısmı, divanlarda yer alan şiirlerdir. Bunun yanında divanlara girmeyen bazı şiirler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A great many of literary works, which reflected the aesthetic pleasures of poets, have been written throughout the history of Turkish classical literature for more than six hundreds years. One of such works is poem collections. The collection we study on is registered in the archive with the location number 06 Mil Yz A 7301 and recorded on the dvd with the number 470 in The Collection of Manuscripts and Rare Works in Ankara National Library. The work entitled Mecmû`a-i Eş`âr includes 647 poems belonging to 64 poets with the forms of muhammes, musammat, tahmis, nazire, kaside, and gazel. However most of these poems are available in the Divans, a few ones exist only in our collection.